Košarkaši Sjedinjenih Američkih Država osvojili su novu zlatnu olimpijsku medalju, u finalnom su susretu Amerikanci pobijedili domaćina Francusku sa 98-87 (20-15, 29-26, 23-25, 26-21).

Kod Amerikanaca je prvi strijelac bio Stephen Curry s 24 poena, svih osam trica, uz pet asistencija. LeBron James je ubacio 14 uz šest skokova i deset asistencija. Kevin Durant je dodao 15 poena uz po četiri skoka i dodavanja.

Kod Francuske je Victor Wembanyama postigao 26 poena uz sedam skokova, dok je Guerschon Yabusele dodao 20 koševa.

Amerikanci su tako osvojili petu uzastopnu zlatnu medalju na olimpijskim igrama, kao i osmu na posljednjih devet natjecanja. Jedini koji su uspjeli uzeti zlato u tom razdoblju su bili argentinski košarkaši koji su slavili 2004. godine u Ateni.

Na posljednjim Igrama u Tokiju SAD su pobijedile Francusku 87-82 u finalu. Ovaj put su Francuzi ostali 11 poena iza Amerikanaca te su osvojili četvrtu srebrnu medalju u povijesti.

Amerikanci su bolje otvorili utakmicu. Vodili su od početka te na kraju prve četvrtine imali 20-15. Francuska je uspjela početkom druge četvrtine napraviti seriju 8-0 i povesti 25-24 čime se odmah zapalila atmosfera u dvorani i raspršila domaća nada u veliku pobjedu.

Nije se dugo čekalo na odgovor Amerikanaca koji su brzo vratili prednost i poveli 37-31. Održavale su potom američke NBA zvijezde prednost koja je tijekom treće dionice često bila i dvoznamenkasta, ali novi francuski „udar“ uslijedio je krajem treće četvrtine kada se domaćin približio na šest poena minusa, 66-72.

Kratki su bili napadački bljeskovi Francuza, a treba reći i da su Amerikanci uglavnom cijelu utakmicu odigrali vrlo odgovorno i agresivno u obrani. U završnici su SAD nastavile održavati Francuze na pristojnoj rezultatskoj udaljenosti, ali tri minute prije kraja ipak se pojavila nada za domaćina. Wembanyama je zabio za 79-82.

Uslijedila je trica Curryja, dva pogođena slobodna bacanja Duranta, pa nove, šesta, sedma i osma trica na ogledu Currjya čime je potvrđena američka zlatna medalja.

Ranije tijekom subote brončanu medalju osvojila je Srbija koja je u utakmici za treće mjesto pobijedila Njemačku, aktualnog svjetskog prvaka, s 93-83.