Američka muška vaterpolska reprezentacija osvojila je brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu nakon što je u susretu za treće mjesto boljim izvođenjem peteraca svladala Mađarsku sa 11-8 (3-2, 1-1, 2-2, 2-3; 3-0).

Amerikanci su bili u blagoj prednosti tijekom prve tri četvrtine samo da bi Mađari s tri uzastopna pogotka na startu posljednje dionice stigli u dobitnu poziciju s vodstvom 8-6. No, Amerikanci su u zadnje tri minute s dva gola s igračem više u bazenu poravnali na 8-8. Imali su Mađari priliku u zadnjim sekundama ipak do pobjedničkog gola, ali nisu bili precizni.

Prilikom izvođenja peteraca sva tri američka igrača bila su precizna, dok su dvojica Mađara pogađala okvir gola, a američki vratar Weinberg zaustavio udarac Vigvarija.

Ovo je sedma olimpijska medalja za američke vaterpoliste, a prva nakon srebra iz Pekinga 2008. kada su u finalu izgubili od Mađara. Ukupno u svojoj kolekciji imaju tri srebra i četiri bronce. Mađari su najtrofejnija nacija u povijesti u vaterpolu s devet olimpijskih zlata, no posljednje su osvojili upravo u Pekingu prije 16 godina, dok nakon ovog poraza nisu uspjeli ponoviti rezultat iz Tokija otprije tri godine kada su bili brončani.

U finalu od 14 sati igrat će Hrvatska i Srbija. Hrvatska je plasmanom u finale osigurala četvrtu vaterpolsku olimpijsku medalju od samostalnosti, nakon srebra iz Atlante 1996., zlata iz Londona 2012. te srebra iz Rio de Janeira 2016. kada je izgubila završni dvoboj upravo od Srbije. Srbija uz to zlato iz Rija ima i ono otprije tri godine iz Tokija pa u susret protiv Hrvatske ulazi s ambicijom da treći put zaredom osvoji olimpijski naslov. Otkako nastupa kao samostalna država Srbija je na svakim OI osvojila medalju u vaterpolu, ima i bronce iz Pekinga 2008. te Londona 2012., a niz medalja proteže se i do Sydneya 2000. jer je u razdoblju kada je u svom sastavu imala i igrače iz Crne Gore osvojila srebro u Ateni 2004. te broncu u Sydneyu.