Povodom današnjeg obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti u prostorijama Zagrebačkog dijabetičkog društva, održana je javnozdravstvena akcija namijenjena građanstvu. Tijekom akcije, građani su imali priliku besplatno izmjeriti razinu glukoze u krvi i posavjetovati se o svom zdravlju s medicinskim osobljem, nutricionistom i magistrom farmacije.
Cilj ove akcije bio je prevencija preddijabetesa i dijabetesa tipa 2, kao i edukacija građana jer, kako ističu, javnost se treba upoznati s opasnošću neotkrivene i neregulirane šećerne bolesti, dok je oboljelima potrebno pružiti nove informacije i spoznaje o mogućnostima liječenja i važnosti kontrole vlastite bolesti. Tijekom tri sata trajanja Akcije izvršeno je ukupno 43 mjerenja glukoze u krvi, pri čemu je kod tri odrasle osobe otkrivena povišena vrijednost glukoze.
Održana su i dva predavanja. Prvo predavanje, pod nazivom „Pravilna prehrana za osobe s dijabetesom“, vodila je Lea Šulc, mag. nutricionizma. Tijekom predavanja, prisutnima je pokazala kako pravilno planirati obroke za održavanje stabilne razine glukoze u organizmu.
Drugo predavanje, pod nazivom „Suplementacija i mikronutrijenti“, održala je Gorana Hlastec, mag. farmacije. Predavanje je obuhvatilo važnost dodataka prehrani u svakodnevnom životu osoba s dijabetesom.
Ova javnozdravstvena akcija još jednom je potvrdila važnost edukacije i preventivnih mjera u borbi protiv dijabetesa.
„Šećerna bolest jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema suvremenog društva. Prema podacima CroDiab Registra osoba sa šećernom bolešću, u Hrvatskoj je u 2023. bilo 395.058 osoba sa šećernom bolesti, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 % oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih veći od 600.000. Dijabetes je četvrti vodeći uzrok smrti u Hrvatskoj, a posebice je zabrinjavajući podatak da jedna od dvije oboljele osobe, ne zna da ima dijabetes. Većina oboljelih danas ima dijabetes tipa 2, a on se u čak 70 posto slučajeva može spriječiti usvajanjem zdravih navika. Za razliku od dijabetesa tipa 2 kojega se povezuje s debljinom i suvremenim sjedilačkim načinom života, uzroci nastanka dijabetesa tipa 1 nisu poznati, no smatra se kako postoji više faktora koji mogu doprinijeti njegovom nastanku, uključujući genetske faktore. No, važno je znati da se i dijabetes tipa 1 može kontrolirati pravilnom terapijom i odgovarajućim životnim stilom. Iako je riječ o kroničnoj bolesti, s dijabetesom se može živjeti kvalitetno, no nužno je razumjeti bolest, informirati se o njezinim posljedicama, a potrebno je i redovito komunicirati s liječnikom i odlaziti na redovite kontrole. Prilagodbom životnog stila, pravovremenim prepoznavanjem bolesti, ranim uvođenjem optimalne terapije (uz poželjan individualizirani pristup) te edukacijom o dostupnim tehnološkim rješenjima bolest se može staviti pod kontrolu.“ izjavila je doc.dr.sc. Ana-Marija Liberati Pršo, dr.med. i dr.sc.nutr., članica Predsjedništva Zagrebačkog dijabetičkog društva.
Novi putokaz za dijabetes u pothodniku
U najprometnijem pješačkom pothodniku, između Glavnog željezničkog kolodvora i autobusnog terminala, na podu je smještena jedinstvena i živa vizualnu komunikaciju prema našim građanima!
Postavljeno je 5 jednostavnih i dizajniranih pitanja. Ukoliko prolaznik na 3 odgovori pozitivno – dolazi do preporuke da se javi svom liječniku kako bi provjerio ima li dijabetes. Riječ je o svojevrsnom „putokazu“, prvom ovakve vrste koji služi za edukaciju građana o simptomima šećerne bolesti. Brojni prolaznici kroz pothodnik će imati priliku pravovremeno prepoznati simptome i javiti se stručnoj osobi na dodatnu provjeru.
Rana dijagnoza dijabetesa omogućuje sprječavanje ozbiljnih komplikacija poput oštećenja srca, bubrega i vida, te pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi. Pravovremeno otkrivanje dijabetesa pruža pacijentima priliku za kvalitetniji život i bolju prilagodbu na potrebne promjene u načinu života. Osim toga, smanjuje troškove zdravstvenog sustava jer se izbjegavaju skupe terapije za liječenje dijabetičkih komplikacija.
Također tu su osobe još i osobe s dijagnosticiranim tip 2 dijabetesom, od kojih je nažalost značajan broj ima lošu regulaciju dijabetesa. Te osobe najčešće dugo nisu bile na kontroli dijabetesa, stoga se posebnom porukom obraćamo njima. Da se se obrate svom obiteljskom liječniku ukoliko nisu bili godinu dana na kontroli dijabetesa!