Šesti Međudržavni susret hrvatske književnosti, koji tradicionalno organizira Južnohrvatski ogranak Društva hrvatskih književnika (DHK), održan je od 8. do 12. kolovoza u Mundimitru, u talijanskoj pokrajini Molise, priopćio je u srijedu Južnohrvatski ogranak DHK.

Potporom Dubrovačko-neretvanske županije, a u suradnji s Fondacijom “Agostina Piccoli”, koju je podupro Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, omogućen je posjet književnika iz Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore moliškohrvatskim pjesnicima u Italiji.

Predsjednica ogranka Anita Martinac istaknula je primjer moliškohrvatskih pjesnika i mještana u očuvanju vlastitoga hrvatskog idioma.

Podsjetila je na književnike Antonija Sammartina i Agostinu Piccoli, koji su dali nemjerljivi doprinos u povezanosti s domovinom.

Njihovi nasljednici, predsjednica Fondacije Francesca Sammartino i Vesni Ljubić Sammartino, dodala je, održavaju tradicionalnu manifestacija “Večera na-našo”.

Jetzkoslovac Domagoj Vidović na predstavljanju zbornika “S našimi riči” govorio je o najnovijim spoznajama o podrijetlu moliških Hrvata.

U programu “Večera na-našo” dodijeljene su nagrade za najbolje odabrane radove. Prvom nagradom nagrađena je Emanuela Pasciullo za pjesmu Tata, drugom Ilaria Giorgetta za pjesmu Montemitro – Il segreto di un tempo sospeso i trećom Angelo Gabriele Giorgetta za pjesmu Sviča.

Na Međudržavnom susretu hrvatske književnosti i manifestaciji “Večera na-našo” sudjelovali su: Anita Martinac, Domagoj Vidović, Boris Njavro, Josip Lasić, Anamarija Sabatini, Branka Bezić Filipović, Francesca Sammartino, Vesna Ljubić Sammartino, Gabrijelle Blascetta, Lucio Carusao, Antonio Piccoli, Angelo Gabriele Giorgetta, Patrizio Zara, Oscar Vetta, Leopoldo Lalli, Emanuela Pasciullo, Paulo Sammartino, Emanuela Pasciullo, Ilaria Giorgetta, Oscar Vetta, Lucio Piccoli i Lorenzo Blascetta.

U glazbenom dijelu programa sudjelovali su predstavnice Glazbene škole Josipa Hatzea iz Splita: Vita Vrekalo i Sanja Erceg-Vrekalo te Vanga Lučev.

Južnohrvatski ogranak DHK okuplja hrvatske književnike Dubrovačko-neretvanske županije, Hercegovine, Boke kotorske i Molizea, odnosno iz četiriju država, ovaj susret doprinosi njihovoj međusobnoj povezanosti te očuvanju hrvatskog jezika i kulture.