Četvrti FERConnect “Geopolitika i tehnologija – Budućnost u previranju“, na kojem se raspravljalo o ulozi Hrvatske u geopolitičkim okolnostima te kakva nas monetarna budućnost očekuje, održan je u utorak na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu, izvijestio je FER.

Predstojnik Ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka-Petešić govorio je o hrvatskim naporima u sudjelovanju i oblikovanju europskih regulativa.

Frka-Petešić: Hrvatska ne želi biti promatrač

Naglasio je kako Hrvatska ne želi biti promatrač već sudionik i suoblikovatelj akata.

“Hrvatska aktivno doprinosi implementaciji europskih digitalnih regulativa, koristi sredstva iz Nacionalnog plana i oporavka za digitalizaciju zdravstva, obrazovanja, javne uprave, razvoj vlastitih kapaciteta od laboratorija za umjetnu inteligenciju do digitalne transformacije poduzeća i lokalne samouprave”, rekao je Frka-Petešić.

Ocijenio je kako se Europa budi te dodao kako su prvi znakovi buđenja konkretni, a obuhvaćaju Akt o umjetnoj inteligenciji, Direktivu NIS2 – jedinstveni okvir za kibernetičku sigurnost EU, plan za zatvaranje inovacijskog jaza i smanjenje strateških ovisnosti i druge važne dokumente.

Boris Vujčić: Digitalni novac postoji jako dugo

Guverner HNB-a i predsjednik Alumni EFZG-a Boris Vujčić podsjetio je na inicijativu središnjih banaka za uvođenjem digitalnog eura, s obzirom na pad uporabe gotovine i porast bezgotovinskih oblika plaćanja.

“Digitalni euro je središnje-bankarski digitalni novac koji postoji već jako dugo,” napomenuo je i dodao kako ga središnje banke žele uvesti zbog promjena načina plaćanja s kojima se danas susrećemo.

Napomenuo je kako je ideja digitalnog eura postati prvo paneuropsko platno rješenje kojim će se moći služiti na svakom platnom mjestu, a koji će biti što sličniji sadašnjem novcu dostupnom potrošačima, a to je gotovina.

Ideja je da radi bez interneta, a podupiru ga svi POS uređaji, no cijeli projekt je u pripremnoj fazi, rekao je Vujčić i dodao kako je to tehnološki iskorak u valutama.

Davor Baković: Trendovi ukazuju na polarizaciju svjetske trgovine

Predsjednik uprave Končara – Mjerni transformatori Davor Baković ocijenio je kako trendovi ukazuju na polarizaciju svjetske trgovine i na to da živimo u jednom spregnutom svijetu u kojem su vrlo evidentni trgovinski blokovi.

Jedan blok, u pozadini kojeg su SAD ili zapadni svijet, dok je drugi Kina, rekao je i dodao kako je novost za Europu da ulazi u eru u kojoj Atlantik nije centar, što nije nužno ni loše. Smatra kako će stajanje po strani Europi dati vremena za restrukturiranje, ulaganje u energetiku i tehnologiju.

Dekan FER-a Vedran Bilas smatra kako je misija njegova fakulteta tehnološki razvoj Hrvatske.

U sadašnjim dramatičnim geopolitičkim okolnostima prilike i institucije su ključne, smatra dekan FER-a i dodaje kako je FERConnect prilika za prepoznavanje i suočavanje s izazovima geopolitičkih promjena.

Nove okolnosti prilika za jačanje europskih tehnologija i konkurencije

Predsjednik Alumni odbora FER-a Mladen Pejković tvrdi kako su nove okolnosti prilika za jačanje europskih tehnologija i konkurentnosti kroz postojeće i nove programe u domeni robotike, industrije čipova, umjetne inteligencije, kvantnog računalstva i jačanje kibernetičke sigurnosti.

Napomenuo je kako upravo takvim inicijativama Hrvatska ima što za ponuditi.

Na panelu su sudjelovali i istaknuti stručnjaci – Josip Ćesić, suosnivač tvrtke za robotiku i AI rješenja Gideon Brothers, Josip Mikulić, viši inženjer za analogni dizajn u tvrtki za izradu poluvodiča ams OSRAM, Matija Žulj, izvršnog direktora tvrtke za softverska rješenja u poljoprivredi Agrivi, Luka Šikić, docenta na Hrvatskom katoličkom sveučilištu te profesorica Ekonomskog fakulteta Valentina Vučković.

FERConnect je uspješna aktivnosti Alumni odbora FER-a osnovanog 2023., a svrha mu je umrežavanja bivših i sadašnjih studenata, suradnja s Fakultetom i iskorištavanja potencijala šire zajednice.