O nepoštenom postupanju osiguravajućih društava u Hrvatskoj prema poljoprivrednim proizvođačima bilo je u srijedu riječi na tematskoj sjednici saborskog odbora za poljoprivredu, a resornom su ministarstvu sudionici uputili i nekoliko preporuka.

Predstavnici poljoprivrednih proizvođača upozorili su nas na nezainteresiranost i složene procedure osiguranja, te da neke vrste šteta u poljoprivredi nije moguće osigurati, istaknula je predsjednica tog Odbora Marijana Petir.

Krešimir Frančić iz Hrvatskog ureda za osiguranja kazao je da u Hrvatskoj samo dvije osiguravajuće kuće osiguravaju poljoprivrednu proizvodnju. Samo 10 posto hrvatskih poljoprivrednika osigurava svoju proizvodnju, što pokriva 40 do 50 posto poljoprivrednih površina. Za učinkoviti sustav osiguranja u poljoprivredi potrebni su novi modeli u koje bi se svojim kapacitetima uključila država, regionalna i lokalna zajednica, osiguravajuća i reosiguravajuća društva, kazao je.

Vanjski član Odbora Mijo Latin upozorio je na vrlo niske naknade koje poljoprivrednici dobivaju nakon napada zaštićenih životinja na njihovu stoku i rekao kako lovno-gospodarske osnove ne odražavaju stvarno stanje broja divljači, te da je prekobrojno stanje divljači u lovištima potrebno regulirati.

Direktor Hrvatskog ureda za osiguranje Hrvoje Pauković istaknuo je kako osiguravajuća društva rade sukladno ugovoru o osiguranju i regulatornim uvjetima osiguranja.

Društva moraju upravljati rizicima i kapitalom te preuzimati obveze koje mogu ispuniti, osiguravajući pri tome buduće i neizvjesne događaje. U tom smislu osiguranje može pomoći upravljanju rizicima, no nije jedino rješenje za sprečavanje štete, zaključio je Pauković.

Potpredsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara Damir Mesarić, kako se navodi u priopćenju, kazao je da je za rješavanje šteta u poljoprivredi potrebno sustavno rješenje i dogovor svih uključenih, te dodao kako najveće štete u poljoprivredi uzrokuju divlje svinje.