U nastavku sjednice saborskog Odbora za obranu o odluci upućivanja hrvatskih vojnika u misiju NSATU, za koju predsjednik Republike nije dao prethodnu suglasnost, rasprava se uglavnom vodila oko klasificiranih podataka, da bi na kraju ta odluka većinom bila podržana.

Odbor je upućivanje hrvatskih vojnika u NATO misiju NSATU podržao sa 7 glasova za, jednim protiv i dva suzdržana. Konačnu odluku donijet će Sabor na glasovanju u petak, za što je potrebna dvotrećinska većina, tj. 101 zastupnički glas.

Tijekom višesatne rasprave koja se odužila do večernjih sati, predstojnik Ureda predsjednika Orsat Miljenić ustrajao je na prijedlogu da se sjednica Odbora zatvori za javnost, a zastupnici većine i ministar obrane Ivan Anušić uzvraćali da za tim nema potreba i da nemaju što skrivati.

„Imputirate nam da lažemo, a sada ministar kaže da postoje klasificirani podaci i da ih možete dobiti ako zatvorite sjednicu što ne želite jer ne želite čuti istinu”, poručio je Miljenić vladajućima koji su prethodno odbili prijedlog predsjednika Odbora Arsena Bauka (SDP) za zatvaranjem sjednice za javnost.

Postoji informacija od 23. rujna koja je klasificirana, a koja može biti relevantna za donošenje odluke, zatvorite Odbor i ako načelnik Glavnog stožera Tihomir Kundid ne kaže ništa novo, predsjednik će se ispričati, dodao je.

Ne skrivamo ama baš ništa, u potpunosti smo dali sve informacije koje smo imali, a Kundidu je zabranjeno doći na Odbor da opovrgne laži koje su izrečene, uzvraćao je Anušić, ponovivši što piše u dopisu Kundida koji je dao na uvid članovima Odbora i novinarima.

Osim što je naglašeno da NATO nije niti će postati strana u oružanom sukobu kao posljedica te aktivnosti i da je provedba plana isključivo na teritoriju članica NATO-a, u odluci je stavljeno i dodatno nacionalno ograničenje da je mjesto službe Wiesbaden u Njemačkoj i da naši časnici ne mogu biti upućeni na dužnost izvan teritorija Saveza niti angažirani na teritoriju Ukrajine. „Dodatno nacionalno ograničenje je samo zbog sumnji i propitivanja u javnosti”, pojasnio je ministar.

Što se tiče klasificiranih podataka naglasio je da to nije dječja igra, „tržnica na kojoj ćemo se nabacivati imenima ili brojem vojnika”.

Ono što imate pravo znati to znate, da bi mogli dobiti te informacije morate imati sigurnosni certifikat , rekao je ministar i dodao kako tu klasificiranu informaciju on ima i da ona ništa ne znači, da nije bitna.

Kako nebitna informacija može biti klasificirana, upitao je Ranko Ostojić (SDP), dok je Marina Živkovića zanimalo tko je informaciju klasificirao.

Nezavisna Marija Selak Raspudić ocijenila je protuustavnim da se od zastupnika skriva nešto o čemu ovisi njihova odluka, što insinuira predsjednik Republike. Kako bi se razriješilo postoji li neka tajna informacija koja bi promijenila mišljenje predložila je da se ona dostavi zastupnicima prije glasovanja.

Ivana Kekin (Možemo) kazala je da se nisu sve zemlje NATO-a obavezale slati svoje vojnike u tu misiju, devet ih je donijelo odluku a druge su još u postupku donošenja odluka i ne zna se hoće li biti pozitivne.

Vladajući su u raspravi ponavljali da predsjednik laže, manipulira, radi za Ruse i koristi situaciju za svoju predizbornu kampanju plašeći javnost da bi ulaskom u misiju Hrvatska bila uvučena u rat u Ukrajini.

„Milanović je kao premijer uništio Oružane snage, poslao MIG-ove na remont u Ukrajinu, zaključio ugovor o obalnim ophodnim brodovima koje sad sada rješava, izgradio vojni neboder u kojem ja živim i koji već dva mjeseca nema tople vode , smanjio plaće, ukinuo juhu i salatu za ručak”, kazao je uz ostalo Anušić.

Prijedlog predsjednika Odbora Bauka da Odbor pozove predsjednika Republike i premijera da sazovu sjednicu Vijeća za obranu, odbijen je, uz obrazloženje vladajućih da ne može Odbor pozivati na sazivanje tog tijela.