Saborski Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove u utorak je ponovno, drugi put, zaključio kako nije nadležan za postupanje po dopisu koji mu je uputila predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa u kojem upozorava na probleme u funkcioniranju tog tijela.

“Dopis predsjednice Povjerenstva od 24. veljače 2025. nije formalni zahtjev za razrješenje članova Povjerenstva u smislu članka 38., stavka 2. Zakona o sukobu interesa te Odbor za izbor, imenovanje i upravne poslove nije nadležan postupiti po njemu”, predložio je kao novi zaključak predsjednik tog Odbora Pero Ćosić (HDZ) nakon ponovnog razmatranja dopisa predsjednice Povjerenstva Aleksandre Jozić-Ileković u kojem upozorava na probleme u funkcioniranju tog tijela te dopisa četvero članova Povjerenstva koji opovrgavaju te navode i tvrde da Povjerenstvo normalno funkcionira.

Odbor, nastavio je Ćosić, ističe kako je Povjerenstvo stalno, neovisno i samostalno državno tijelo koje obavlja poslove iz djelokruga i nadležnosti povjerenih Zakonom o sprječavanju sukoba interesa i drugim zakonima te je zabranjen svaki oblik utjecaja na rad Povjerenstva.

“U izričitu nadležnost Povjerenstva ubraja se i donošenje Poslovnika kao akta kojim se utvrđuje način rada i odlučivanja Povjerenstva, a predsjednik Povjerenstva organizira i upravlja njegovim radom. U tom smislu rješenje izloženih problema treba pronaći najprije unutar samog Povjerenstva, pa i kroz razmatranje mogućnosti izmjena i dopuna Poslovnika kojim je utvrđen način njegova rada i odlučivanja”, istaknuo je predsjednik Odbora.

Ćosić: Nadležno tijelo je Odbor za Ustav

Obzirom da se na dnevnom redu sjednice Hrvatskog sabora nalazi Izvješće o radu Povjerenstva za 2022. i 2023. godinu, možda i za 2024., a podnesak predsjednice Povjerenstva odnosi se upravo na pitanje načina njegova rada, ovaj Odbor smatra kako je eventualno daljnje razmatranje ove teme moguće provesti pri raspravi o tim izvješćima, naveo je još.

Ćosić naglašava kako je nadležno tijelo koje treba raspraviti izvješća o radu Povjerenstva prije rasprave na plenarnoj sjednici Sabora Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav kojem su zato ovaj dopis Jozić-Ileković već ranije i proslijedili, a predsjednik tog Odbora Ivan Malenica (HDZ) im ga je vratio ističući kako ni oni nisu nadležni za to pitanje.

Ćosić i stručna služba Odbora za izbor i imenovanja ustraju da Maleničin odbor jest nadležan jer se radi o problematici koja se tiče rada Povjerenstva jer, opetovali su, nema formalnog zahtjeva za razrješenje članova.

SDP-ova zastupnica Mirela Ahmetović, koja je došla na sjednicu iako nije članica Odbora, istaknula je kako nije sigurna da je zakonom propisano da je Jozić-Ileković trebala izrijekom reći da zahtjeva razrješenje članova na koje se požalila u pismu, no iz Odbora je pojašnjeno kako oni nisu ovlašteni utvrđivati jesu li spomenuti povrijedili Zakon ili ne, što je sud već utvrdio, da u konkretnim predmetima nisu ovlašteni postupati, ali da i ne mogu kada, ponovno je naglašeno, ne postoji nikakav postupak prema tim osobama.

“Čudi me da predsjednica Povjerenstva kao pravnica nije iskoristila pravne instrumente i oštrije krenula ka tome. A prema ovome ispada da imamo Zakon o sprječavanju sukoba interesa koji je potpuno nefunkcionalan. Ispada da su članovi Povjerenstva nedodirljivi”, istaknula je Ahmetović.

Zaključak kako ga je predložio Ćosić podržalo je sedam vladajućih članova, dok je Rada Borić (Možemo!) bila suzdržana, a predsjednik Odbora uputit će ga i predsjedniku Sabora, kao i ponovno Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav te na znanje članovima Povjerenstva.

Jozić-Ileković pisala je Odboru kako bi upozorila da pojedini članovi Povjerenstva odbijaju rad na pojedinim predmetima protiv određenih dužnosnika, suzdržavaju se od glasanja ili ne postupaju po sudskim presudama, a da se Igor Lukač čak htio uključiti u sudski proces protiv Povjerenstva, a na strani HDZ-ove državne tajnice Vedrane Šimundža-Nikolić.

Prošlog je tjedna istom Odboru stiglo pismo četvero članova Povjerenstva u kojem demantiraju navode predsjednice, a potpisuju ga Ines Pavlačić, zamjenica predsjednice Povjerenstva te članovi Igor Lukač, Nike Nodilo Lakoš i Ana Poljak.