OPG Panić iz Koprivnice izvrstan je primjer kako se postupno, s puno promišljanja i korištenja savjeta struke, jedno obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo koje se bavi proizvodnjom mlijeka razvijalo tijekom trideset godina.
Vesna i Zlatko Panić cijeli svoj život bave se poljoprivrednom, a u poljoprivredi su pronašli i svoje srednjoškolsko zanimanje – Vesna kao poljoprivredni, a Zlatko kao veterinarski tehničar. I ne manje važno – u poljoprivredi su oduvijek vidjeli budućnost svoje obitelji, što je bio motiv da se svakodnevno educiraju i svoju proizvodnju unapređuju.
Zlatkov se otac već 60-ih godina prošloga stoljeća bavio uzgojem vrhunskih mliječnih simentalskih krava, što i ne čudi s obzirom na to da je obitelji Panić porijeklom iz Gole, kraju poznatom po stočarstvu i proizvodnji mlijeka.
Duga tradicija proizvodnje
U prilog rečenome ide i potvrda struke da je gospodarstvo obitelji Panić već godinama u samome vrhu proizvodnje mlijeka Koprivničko-križevačke županije. Tako je i ove godine na tradicionalnim Danima travnjaka, koji se održavaju početkom svibnja u Koprivnici, OPG Zlatka Panića proglašeno najboljim proizvođačem kravljeg mlijeka, s obzirom na to da je u prethodnoj godini ukupno isporučilo 633.995 kilograma mlijeka vrhunske kvalitete.
Tada su skromno i ponosno istaknuli kako je za takav rezultat zaslužna velika pedantnost i briga za mliječne krave, za što je odgovoran tridesetogodišnji sin Antonio, koji detaljno istražuje sve čimbenike koji utječu na optimalnu mliječnost krava, od dobrobiti u staji do najučinkovitije hranidbe.
Tako se krma proizvodi na 88 ha poljoprivrednog zemljišta, o kojemu se već godinama vodi kvalitetna briga, pa su tako agrotehničke mjere poput zelene gnojidbe i kalcizacije svakodnevica na Panićevim poljima.
Od kukuruza za silažu, ječma, tritikala i pšenice pa do graška za zelenu gnojidbu te lucerne i trstikaste vlasulje – sve su to ratarske i krmne kulture koje se siju na kvalitetno pripremljenim oranicama i koje služe za hranidbu visokomliječnih krava i dakako održavanju plodoreda. Danas je u staji 75 visokomliječnih krava holstein pasmine, a sveukupno je 200 komada goveda različitih kategorija.
-Naša je obitelj u ovoj proizvodnju već više od 30 godina, i prošli smo mnogo toga, postupno razvijali svoje gospodarstvo, svakodnevno učili i slušali struku. Kada smo počinjali s intenzivnom proizvodnjom mlijeka, sredinom osamdesetih godina prošloga stoljeća, nije bilo povoljnih poljoprivrednih kredita i nije bilo poticaja, zapravo mogu slobodno reći kako nije bilo ničega što je dodatno poticalo razvoj poljoprivrede, osim nas samih i naše volje da uspijemo u toj proizvodnji.
Supruzi Vesni i meni velik oslonac bila je obiteljska tradicija bavljenja poljoprivredom i stočarstvom, ali i naše srednjoškolsko zvanje. Danas se trudimo stečeno znanje i iskustvo prenijeti na našeg sina Antonija, koji je odlučio nastaviti s ovom proizvodnjom, ali i dalje ju razvijati. Iskreno možemo reći kako smo ponosni na njega i trudimo se biti svakodnevna potpora u njegovim novim poduhvatima u proizvodnji mlijeka – kaže Zlatko Panić, prisjećajući se početaka u proizvodnji mlijeka.
Mladost i nove tehnologije
Panići ne misle ostati na današnjoj razini proizvodnje mlijeka. Sigurni su u svoje mogućnosti kada je o organizaciji proizvodnje riječ i smatraju da imaju mogućnosti za daljnji razvoj. Stoga planiraju izgradnju novog objekta za mliječne krave, kojim bi se unaprijedili uvjeti držanja visokomliječnih krava, što će dakako rezultirati i višom proizvodnjom mlijeka, koja je danas na razini od oko 8000 litara po kravi godišnje.
– Preduvjet za visoku proizvodnju jest i priprema kvalitetne krme, i mi vodimo računa o sjetvenoj strukturi i izboru krmnih kultura koje koristimo u hranidbi. Znanje je u svakoj proizvodnji veoma važno, pa tako i u proizvodnji mlijeka, i ja svakoga dana naučim nešto novo, a svjestan sam i da tehnologija svakodnevno napreduje i mi moramo pratiti tehnologiju i znanost koji su u funkciji poljoprivredne proizvodnje želimo li biti konkurentni na tržištu – kaže mladi Antonio Panić.
A da su se Panići istinski spremni modernizirati, dokaz je robot za mužnju, koji je nedavno stigao na njihovu farmu.
– Otkako imamo robota moram reći kako smo se preporodili psihički i fizički, jer posao mužnje ovaj sofisticirani uređaj obavlja sam, i to 24 sata na dan. Robot nam omogućava i praćenje različitih tehnoloških parametara, od količine proizvedenog mlijeka po kravi po mužnji, prosječne količine mlijeka u određenom razdoblju, količinu masti, proteina i laktoze u mlijeku, postoji i integrirani sustav za učinkovito praćenje broja somatskih stanica, a time i detekciju mastitisa, te spremnost krava za osjemenjavanje.
Sve više postajemo svjesni koliko su nam ti podatci olakšali praćenje naših krava i zapravo prevenirali mnoge probleme koji se pojavljuju u proizvodnji. Prednost je robota za mužnju da je njegov dizajn prilagođen potrebama krava, omogućava učinkovito čišćenje i stimuliranje vimena, brzo prepoznaje sise, a sisne čaše nikada ne padaju na pod, mužnja je prilagođena zahvaljujući dinamičkoj pulzaciji, dok je istovremeno omogućeno precizno mjerenje kvalitete mlijeka.
I ne samo to, odgovorno tvrdim – nema tako dobrog radnika koji može musti 24 sata dnevno i 365 dana u godini, i to tako kvalitetno kao što to čini robot. Ulaganjem u robotski sustav mužnje dobili smo zapravo najpouzdanijeg radnika kojeg smo mogli samo poželjeti – kaže Antonio.
Vindija – otkupljivač i podrška
Vodeći brigu o dobrobiti krava, smještaju u staji, kvalitetnoj hranidbi, obitelj Panić došla je do izvrsnih rezultata – visoke proizvodnje mlijeka izvrsne kvalitete, i oni predstavljaju pravi primjer uzornoga i rentabilnog proizvođača mlijeka – ističe Krunoslav Ladić, koordinator Sektora za otkup mlijeka u Vindiji, koja već dugi niz godina gradi stabilne i dugoročno korektne poslovne odnose sa svojim kooperantima – proizvođačima mlijeka.
Kao što je odavno poznato, Vindija svoju proizvodnju temelji na preradi mlijeka najviše kvalitete, a otkupljuje mlijeko s farmi diljem Republike Hrvatske. – Ponosimo se svojim proizvođačima mlijeka i uvijek ističemo kako potrošači mogu biti sigurni u visoku kvalitetu mliječnih proizvoda iz Vindijina asortimana, s obzirom na visoku kvalitetu sirovine – mlijeka s farmi vrijednih hrvatskih proizvođača mlijeka.
I ne samo to, zbog osobitog značaja i potrebe za kvalitetnom sirovinom, Vindija je odavna ustrojila Sektor za otkup mlijeka koji se bavi organizacijom otkupa i kontrolom kvalitete mlijeka. Svojim znanjem pomažemo našim proizvođačima da unaprijede svoju proizvodnju, a na temelju rezultata kemijskih i mikrobioloških analiza proizvođače savjetujemo o mogućnostima poboljšanja kvalitete mlijeka. Dakako, ne smijemo zaboraviti ni potporu u pripremi odgovarajuće hrane za mliječne krave – zaključuje Ladić.
Piše: Zoran Bašić / Hrvatska mljekarska udruga