U prometu je ove godine poginulo 200 osoba, od čega je čak trećina vozača motocikala, istaknuo je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u ponedjeljak prilikom obilježavanja 5. Nacionalnog dana sigurnosti u cestovnom prometu.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, prometne nesreće su u Hrvatskoj vodeći uzrok smrti od ozljeda u dječjoj i mlađoj odrasloj dobi. Na hrvatskim se cestama posljednjih deset godina prosječno dogodilo preko 32 tisuće prometnih nesreća. Godišnje je u prometu prosječno stradalo 14 tisuća osoba. Među najugroženijim skupinama su biciklisti, mopedisti, motociklisti i pješaci.

Povodom obilježavanja 5. Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa Ministarstvo unutarnjih poslova, u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa, pokrenulo je javnu kampanju “Nije važan broj kotača, misli na pravila i vozača”.

“Ove godine je povećan broj smrtnih stradanja na motociklima. U 2024. je do sada poginulo 200 osoba, od čega je čak trećina vozača motocikala”, istaknuo je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Brojni su razlozi tome, prije svega u Hrvatskoj je više od 100 tisuća novoregistriranih vozila u odnosu na prošlu godinu, 10 tisuća više registriranih motocikala, više novopečenih vozača. Republika Hrvatska također je jedna od izrazito tranzitnih zemalja.

“Imamo rekordnu turističku sezonu, a većina turista koja dolazi u Hrvatsku dolazi svojim osobnim vozilima”, istaknuo je ministar.

Iako se u Hrvatskoj posljednjih godina bilježi trend pada smrtnosti od prometnih nesreća i dalje je potreban sustavan rad na povećanju sigurnosti u prometu.

Poznato je pravilo na engleskom 5E, dakle obrazovanje, prometna infrastruktura, hitne službe, primjena zakona i naravno evaluacija, napominje Božinović.

Dodaje da se u Hrvatskoj najčešće gine na lokalnim cestama. Također, najveći broj smrtnih stradavanja su posljedica prebrze vožnje i neprilagođavanje uvjetima na cesti. Tu spadaju i distrakcije poput korištenja mobitela, ali i vožnja pod utjecajem alkohola kao vrlo veliki problem.

Odgovornost za stanje u prometu je odgovornost svakog pojedinca koji je u prometu, i naravno svih institucija koje su u to uključene.

“U prvih 9 mjeseci ove godine ipak imamo 23 manje smrtno stradalih u prometu nego prošle godine, što je rezultat niza aktivnosti koje se provode, naglasio je glavni ravnatelj policije Nikola Milina.

“Promjena se ne događa preko noći, ali radimo na tome da se broj smanjuje. Policija svakodnevno, a pogotovo vikendima provodi preventivne i represivne mjere, poput one prošlog vikenda kad je zaustavljeno 303 vozača pod utjecajem alkohola”, dodao je.

Glavni cilj nacionalne kampanje je da se do 2030. smrtnost na hrvatskim cestama smanji za 50 posto, a posebni cilj Plana je unapređenje sigurnosti cestovnog prometa u RH.