Zbog velikog interesa javnosti na e-mail adresu grupe birača Marija Rajna uputili smo nekoliko aktualnih pitanja i otvorili nekoliko važnih i zanimljivih tema za grad podno Kalnika.
Koje poteze ste napravili oko dovođenja novih gospodarskih subjekata u Križevce? Jesu li vidljivi rezultati?
Maknuli smo se u stranu i nastojali pružiti podršku poboljšanjem javnih usluga, razvojem infrastrukture i poticanjem školovanja adekvatnih kadrova. Više od toga politika se nema što miješati u gospodarstvo!
Dodatne akcije bile su usmjerene na promociju gospodarskih prilika inozemnim ulagačima preko agencija i sajmova.
Rezultati su vidljivi i mjerljivi na način da je na početku 2017. godine bilo 6870 zaposlenih Križevčanina dok se ta brojka krajem 2017. godine povećala na 7093 zaposlenih Križevčana. Dakle, riječ je o 223 novih zaposlenja.
Nekoliko je tvrtki koje je poslovanje preselilo u Križevce, ali i koje su po prvi puta započele s poslovanjem. Konkretan primjer je tvrtka Speck koja je s poslovanjem u RCTP-u započela prošle godine u ovo vrijeme uz podršku Grada Križevaca. U samo godinu dana, njihova tvrtka broji već 10 zaposlenih.
Nastavit ćemo istim putem, gospodarstvenici su generator, mi smo podrška.
Pratimo medijska prepucavanja o projektima koja je pokrenula bivša, a koje aktualna gradska vlast. Možete li pobrojati projekte koji su realizirani ili su u fazi realizacije u proteklih godinu dana od bivše gradske vlasti, a koje projekte smatrate vašim?
Besplatna školska prehrana za djecu u riziku od siromaštva, energetska obnova zgrade Dječjeg vrtića Križevci, projekt poboljšanja materijalnih uvjeta u Dječjem vrtiću Križevci, adaptacija sanitarnih čvorova u Osnovnoj školi Ljudevita Modeca, projekt „Kino Kalnik – Kulturna točka Križevaca“, projekt vrijedan preko pola milijuna kuna vezan uz edukaciju građana o važnosti zbrinjavanja otpada „I ja odvajam“, višegodišnja ulaganja u Veliku dvoranu Hrvatskoga doma itd.
Sve su to projekti koji su realizirani ili pokrenuti u zadnjih godinu dana. Naravno, projekti koji su pokrenuti prije idu u dalje i ne bi imalo nikakvog smisla da ih zaustavljamo. Dobre stvari uvijek pozdravljamo, a u konačnici projekti su svi za dobrobit građana i sufinancirani javnim novcem. Grad je postojao prije nas, postojat će i nakon nas.
Ono što još moram posebno napomenuti kako smo proteklih godinu dana uglavnom rješavali probleme koji su se godinama zanemarivali. Potrošeno je više stotina tisuća kuna za dovesti neke stvari u red, a većinom se tu radi o školama i dječjem vrtiću, dakle prostorima koji bi trebale imati prioritet.
Više od svega, brine žmirenje i bježanje od financijskih problema u ustanovama i tvrtkama u kojima grad ima udjele. U gradskom vrtiću nagomilani dugovi od 250 tisuća kuna, u tvrtki Radio Križevci zatečeni porezni dug, neadekvatna financijska dokumentacija, a s dijelom poslovanja bavi se i policijska uprava.
Je li istina da ste potrošili više sredstava od predviđenih u proračunu za Dan grada i Spravišče? Na što ste potrošili neplanirana sredstva?
Križevačko veliko Spravišče i Dan grada godinama su bili jednaki, a mi smo po prvi puta krenuli u promjene u dosadašnjem uspavanom konceptu. Nemoguće je sve okrenuti u jednoj godini no prvi korak smo napravili, sljedeće godine samo ćemo nastaviti graditi priču. Financiranje Spravišča ide preko Turističke zajednice, a sredstva u gradu su na vrijeme rebalansirana.
Jeste li vodili razgovore oko koalicije s HDZ-om i HDS-om u Gradskom vijeću Grada Križevaca?
Formalno prije sazivanja Vijeća nismo vodili razgovore, a zapravo i ne vidim zašto bi ih vodili. HDZ je išao u paketu sa HDS-om, a mi smo dobili povjerenje građana temeljeno na promjenama. Sav politički kapital i povjerenje naših birača izdali bi jednim potezom – ulaskom u koaliciju s bivšom vlasti.
Hoće li Grad više koštati gradonačelnik, zamjenici i novi pročelnici u odnosu na bivšu gradsku vlast?
Ako pogledate moje zamjenike, vidjet ćete ih da su stalno na terenu i svoju plaću zaslužuju. Usporedbe radi, moji zamjenici imaju znatno manju plaću nego što su to imali prethodni pročelnici.
No, više od pitanja koliko će koštati, vrijedi spomenuti kako se dodatno uprihodilo samo od jednakog tretmana svih građana i poduzetnika.
Križevci imaju 12-ak milijuna kuna više sredstava u proračunu u odnosu na godinu ranije. Možete li navesti popis prioriteta na koje ćete utrošiti sredstva?
Velik dio tog novca otići će na pokrivanje dugova iz prethodnih razdoblja. To su dugovi koje grad vuče desetak godina i cilj nam je do kraja mandata pokriti ih do kraja. Besplatni udžbenici za školarce, parket u sportskoj dvorani, Frankopanska ulica, sufinanciranje projekata energetskih obnova javnih zgrada te dodatna ulaganja u sportsku i komunalnu infrastrukturu koja slijede.
Valja naglasiti kako su i određene obveze prebačene na jedinice lokalne samouprave, a daljnje najave sugeriraju da će još dio obaveza pasti na gradski proračun. Također, dosad nas je zatekao jedan izgubljen sudski spor s kojim nismo bili upoznati i nismo ga očekivali, a tendencija je da se repovi i utuženja pojavljuju i u nedavno izvedenim građevinskim radovima.
Možete li pobrojati na kojim projektima trenutno radite iz kojih očekujete europska sredstva?
Tu je veliki projekt HealingPlaces, vrijedan preko 360 tisuća eura. Ovim projektom Križevci bi dobili mogućnost daljnjih istraživanja izvora zdravstvenog potencijala geotermalne vode. Kao što naši građani znaju, Križevci imaju izvor geotermalne vode koji godinama nije sustavno ispitan.
Trenutno radimo na ispitivanju mogućnosti kako koristiti taj izvor za grijanje javnih prostora, ali prije svega smisleno krenuti u zakonom definiran proces za konačnu eksploataciju potencijala.
Uskoro će se otvoriti natječaj prekogranične suradnje na koji ćemo prijaviti veću rekonstrukciju atletskih borilišta na stadionu, a radi se i još jedan biciklistički projekt.
Na mjere ruralnog razvoja prijavili smo već jedan projekt poučnih staza, a uskoro će biti prijavljen društveni dom kao višenamjenski prostor te projekt izgradnje vodospreme u Apatovcu.
Zgradu starog kina također prijavljujemo na natječaj za energetsku obnovu, dok je dječji vrtić već potpisan ugovor i iduće godine će početi radovi.
Koje poteze ste povukli da Križevci dobiju centar kompetencije?
Važno je reći da su centre kompetencija prijavljivale županije kao osnivač srednjih škola. Bio sam u kontaktu sa županom, ali i s gospodinom Hrgom. Davali smo jasnu podršku osnivanju centra kompetencija iz područja strojarstva, uostalom i u ovogodišnjem proračunu imamo stavku za strojarski praktikum u Razvojnom centru i tehnološkom parku. On će se realizirati bez obzira na nacionalnu komponentu, imamo kvalitetnu suradnju s Veleučilištem u Bjelovaru, tvrtkom Siemens te još nekima u najavi.
Nakon što se odustalo od strojarstva, okrenuli smo se poljoprivredi, no županija se strateški pozicionirala prema elektrotehnici. Budući da strukovne škole u Križevcima ne izvode nastavne programe iz tog područja, ispali smo.
Ipak, važno je naglasiti kako ideja centara kompetencija počiva na ulaganju u ljudske resurse i opremanje prostora, kao i prostore suradnje. Mi ćemo i dalje nastaviti potencirati suradnju između županijskih srednjih škola i gospodarskih potencijala koje nudimo, prvenstveno RCTP. Osobno očekujem tu plodne suradnje, pogotovo što već sada u RCTP-u imamo nekoliko tvrtki u kojima se mladi zaista mogu kvalitetno stručno usavršavati.
Saborski zastupnik Branko Hrg tvrdi da je njegovom zaslugom uvrštena Aglomeracija Križevci u program Hrvatskih voda. U kojoj fazi je taj projekt i kad se može očekivati početak radova?
Bivša vlast je ovaj projekt praktički stopirala ne razdvojivši vodne usluge iz Komunalnog poduzeća i tako zaustavila najveći projekt koji će Križevci imati u novijoj povijesti, usput rečeno i prekršila zakon.
Tim potezom su projekt pomaknuli za najmanje 4 godine i čak ga dovele u pitanje hoće li biti realiziran. Osim toga grad je izgubio minimalno 10 milijuna kuna redovnih sredstava od Hrvatskih voda koje u tom razdoblju nije dobivao. Uspjeli smo to razriješiti u samo 6 mjeseci i doći do faze da projekt ide dalje. Ako je gospodin Hrg u ovoj fazi i pomogao, ne vidim tu ništa sporno. Bi li bilo normalnije da je još jednom odmogao?! Trenutno je u završnoj fazi izrada dokumentacije o nabavi, prema sadašnjem vremeniku, početak radova možemo očekivati u drugoj polovici 2019.
Vlada je najavila ukidanje agencija. Na taj način i Križevci gube Hrvatsku poljoprivrednu agenciju. Kakav je Vaš stav i jeste li što poduzimali oko iste?
Upoznati smo sa situacijom i vodimo razgovore po tom pitanju. Naravno da mi nije drago da bilo koja institucija ode iz Križevaca, a pogotovo agencija koja je ishodišna za sektor poljoprivrede. Mi smo kroz proračun uvrstili modernizaciju prometnice prema sadašnjem sjedištu HPA, ali i najavili podršku za neke buduće planove. Iz tog razloga očekujemo uvažavanje i prepoznavanje naših napora s lokalne razine.
Ipak, u suštini smatram kako je ovo pitanje namijenjeno križevačkom saborskom zastupniku koji diže ruku za takve prijedloge na mjestima gdje se o tome odlučuje.
Najavili ste prije godinu dana da ćete svi okupljeni s grupe birača Marija Rajna uplaćivati sredstva u zakladu “Volim Križevce”. Koliko sredstava iz gradskog proračuna mjesečno dobivaju članovi grupe birača Marija Rajna i koliko je sredstava uplaćeno u Zakladu?
Svi papiri za osnivanje zaklade predani su krajem 2017. u Ministarstvo uprave, dok je prvo rješenje stiglo 10. srpnja ove godine. Sada pak postoje još razni rokovi koji moraju proći prije nego što krenemo u drugu fazu, a to je izrada i predaja statuta.
Na žalost u ovoj državi ni zakladu se ne može tako brzo otvoriti. Članovi dobivaju za političko funkcioniranje koliko je propisano zakonom i taj novac uglavnom stoji na računima i ne smije se nenamjenski trošiti.
Ostala primanja su naknade za prisustvovanje sjednicama što ovisi o broju sjednica. Dok čekamo osnivanje zaklade članovi imaju svoje mini akcije, od darova socijalno ugroženoj djeci za rođendane do pomaganja socijalnoj samoposluzi.
prigorski.hr