Pomicanje sata. U Direktu ste zadnjih godina mogli vidjeti brojne priloge o tome je li to besmisleno, kako utječe na kokoši nesilice, zbunjuje li krave i ljude, je li bolje ljetno ili zimsko, i koje su prednosti jednog ili drugog. Sve zato jer je Europska unija odlučila ukinuti pomicanje sata. I tako smo mislili da smo kazaljke zadnji put dirali u ožujku – ali evo nam listopada i opet ćemo ih pomicati – jer Europa je ukinula odluku o ukidanju pomicanja sata.

Nijedna zemlja se o tome nije izjasnila, niti dogovorila sa susjedima, a zbog korone za to nema ni vremena. Bez obzira računa li ga ljetno ili zimski.

Još prije tri godine predložili su da se ukine sezonsko pomicanje sata, a države članice su se trebale dogovoriti hoće li računati ljetno ili zimsko vrijeme. Nikoga nije bilo briga i nisu se dogovorili.

“Nisam iznenađena jer svaki put kada Europska komisija da nekom da da se dogovori dobrovoljno to se ne dogodi. To je ustvari preporuka koju je na razini Europske unije potpisalo nekoliko milijuna ljudi”, poručuje eurozastupnica Biljana Borzan.

Znanstvenik s Instituta Ruđer Bošković Milivoj Uroić smatra da je ukidanje pomicanja sata od početka bilo osuđeno na propast.

“To je nešto što se vrlo teško može dogovoriti. Zato što podrazumijeva stvari koje su nespojive, da iste navike imamo ljeti i zimi, da ne pomičemo satove sezonski, ali i da ih ne pomičemo svaki put kada prelazimo granicu. Od nečeg od toga treba odustati”, naglašava Uroić.