Najveći regionalni sajam gejminga, jubilarni 10. Reboot InfoGamer powered by A1 počeo je u četvrtak na Zagrebačkom velesajmu (ZV), očekujući u četiri dana, do nedjelje 17. studenoga više od 50 tisuća posjetitelja.

Na konferenciji za novinare na ZV-u uoči otvaranja sajma, njegov direktor i suosnivač tvrtke Reboot Damir Đurović najavio je bogat program u četiri sajamska paviljona, što je najviše do sada.

Moći će se igrati više od 300 video igrica, predstavlja se i oko 130 velikih gejming brendova, kao i novi božićni hitovi i drugo.

Marina Parić iz marketinških komunikacija telekoma A1 Hrvatska najavila finale regionalne e-sport lige/natjecanja u gejmingu, 14. sezone A1 Adria League s par tisuća igrača. Ove godine nagradni fond je 42 tisuće eura.

A1 predstavlja novu igricu iz svoje platforme #BoljiOnline koja je edukativna za djecu, roditelje i nastavnike jer kroz pet “soba” uči o dobrim i lošim stvarima i gejminga i interneta.

Sajam prati izložba proizvoda i opreme za gejming damaćih i stranih tvrtki te inkubatira, među kojima se ističe Pismo iz Novske na čijem će štandu biti radionice gdje će djeca moći naučiti sama programirati igre.

Aleksandar Gavrilović iz Klastera hrvatskih proizvođača video igara i britanski konzultant za to područje Joe Stirling optimistični su u pogledu razvoja i napretka gejmig industrije u Hrvatskoj.

Smatraju da bi dobrodošli bili državni financijski poticaji.

Lee prognozira da će u Hrvatskoj gejming industrija do 2029. povećati ukupne godišnje prihode na oko 103 milijuna eura. U istom razdoblju očekuje i povećanje broja zaposlenih na oko 500.

Važnima drži strana ulaganja, kao i nove poticaje za ulaganje u industriji videoigara. To je bila tema rasprave na kojoj je državni tajnik iz Ministarstva kulture i medija Krešimir Partl naglasio da poticaji već postoje, kao i kod Hrvatskog audiovizualnog centra, ali i da bi ih moglo biti više.

Upozorava da valja biti oprezan kao se ne bi dogodilo kao s filmovima, kod kojih su poticaji koje dobivaju domaći studiji znatno manji nego ih imaju strani.

Kazao je da su sredstva za gejming prvi puta izdvojena 2021. i to 70 tisuća eura, a 2024. godine 300 tisuća.

“Moramo više financirati male studije. To ide polako, ipak se radi, pa je u tijeku natječaj vrijedan 33 milijuna eura na koji se mogu prijaviti i gejming tvrtke”, poručio je Partl.

Najavio je izmjena zakona koje će omogućiti veće financiranje.