Na predstavljanju programa “Stvarna decentralizacija u Gradu Zagrebu” kandidatkinja za gradonačelnicu Anka Mrak-Taritaš (HNS-SDP) istaknula je da decentralizacija uključuje veću participaciju građana u donošenju odluka, a da struka treba donijeti odluku kako 218 mjesnih odbora u Zagrebu, ‘koji u principu ne odlučuju’, preustrojiti da gradske četvrti dobiju sredstava s kojim građani mogu upravljati i zadovoljiti potrebe.

“Tema stvarne decentralizacije je veća participacija građana u donošenju odluka, a Zagreb u ovom trenutku ima fiktivnu decentralizaciju. Imamo 218 mjesnih odbora koji nažalost u principu ne odlučuju, dok su te vijećničke naknade popriličan teret za Grad”, rekla je Taritaš.

Ona se zalaže za financijsku decentralizaciju, dakle da građani imaju sredstva s kojim mogu upravljati i svoje potrebe zadovoljiti, da se odlučuje u gradskim četvrtima kako bi građani dobili što im treba. “Trebamo li imati 218 mjesnih odbora ili 17 gradskih četvrti – to bismo kroz mandat od četiri godine prepustili struci koja bi odlučila što je najbolje za Grad Zagreb”, naglasila je Taritaš.

Kazala je i da se prezentacija programa decentralizacije pojavila upravo kada se na primjeru parka “Savica” može vidjeti kako se ne treba upravljati gradom. Taritaš smatra da ako se želi kvalitetno i dobro upravljati, tada se moraju slušati potrebe građana. Dodaje da je jutros kao građanka bila na Savici i dala podršku inicijativi “Čuvamo naš park” jer građani tog kvarta žele da park ostane kakav jest.

Ivan Koprić s Pravnog fakulteta u Zagrebu predstavio je program decentralizacije i istaknuo kako ni struka nije bila za uvođenje mjesnih odbora. Rekao je da se za participaciju građana moraju otvoriti moderniji kanali kako bi se i mladi uključili u odlučivanje.

“Kao što su temeljne uloge grada brinuti o socijalnoj slici, ekonomiji, ekologiji, upravi i slično, voditi grad znači i uključiti se u europske procese i projekte kao i bolje koristiti EU fondove, imati jedinstveni integrirani sustav gradskih usluga, provoditi periodične analize upita i sugestija građana, javno promovirati gradske usluge”, rekao je Koprić.

Na konferenciji je rečeno kako je novim modelom decentraliziranog financiranja predviđeno da se udio sredstava u ukupnom gradskom proračunu s kojima će samostalno upravljati gradske četvrti podigne sa pet na 20 posto. Od tog iznosa 20 posto se spušta na razinu mjesnih odbora. Gradske četvrti više ne bi određivale samo prioritete malih komunalnih akcija, već i u području predškolskog odgoja i obrazovanja, javnoga zdravstva, socijalne skrbi, kulture tehničke kulture i sporta.

(Hina)

fah