Šahisti i šahistkinje Njemačke pobjednici su Mitropa kupa, tradicionalnog ekipnog natjecanja srednjoeuropskih zemalja odigranog u njemačkom gradu Apoldi, gdje su hrvatski šahisti završili kao zadnji, dok su hrvatske reprezentativke osvojile sedmo mjesto.

U posljednjem, 9. kolu u konkurenciji šahista Njemačka je svladala Češku s 2,5-1,5 i s maksimalnih 18 meč-bodova osvojila prvo mjesto i svoju treću zlatnu medalju od 1992. Druga je Švicarska sa 14, a treća Češka sa 12 meč-bodova. Pobjednička momčad igrala je u sastavu Matthias Bluebaum 5(7), Rasmus Svane 4(8), Alexander Dončenko 4(6), Dmitrij Kollars 6(7) i Frederik Svane 6,5(8).
U posljednjem kolu reprezentacija Hrvatske pretrpjela je težak 0,5-3,5 poraz od nešto jače Austrije pa je sa samo dva meč-boda završila na zadnjem mjestu. To je naš najslabiji rezultat u povijesti ovog natjecanja, na kojem smo imali dosta blistavih trenutaka o čemu svjedoče 12 osvojenih medalja – šest zlatnih, dvije srebrne i četiri brončane.

Ovaj debakl prvenstveno je došao kao posljedica loše kompozicije momčadi, jer smo bili tek deveti po prosječnom rejtingu. Jadranko Plenča i Božidar Iveković osvojili su po četiri boda iz devet partija i bili su čak iznad očekivana rezultata, ali su jako podbacili Teo Tomulić i Lovro Novosel sa po dva boda iz devet nastupa.

Rezultati 9. kola: AUSTRIJA – HRVATSKA 3,5-0,5 (Baidetskyi-Plenča Jad. remi, Peyrer-Iveković B. 1-0, Morgunov-Tomulić 1-0, Dotzer-Novosel 1-0), ČEŠKA – NJEMAČKA 1,5-2,5 (Vykouk-Svane R. remi, Stalmach-Dončenko 1-0, Gnojek-Kollars 0-1, Nemec-Svane F. 0-1), SLOVENIJA – MAĐARSKA 1-3, ITALIJA – FRANCUSKA 1-3, ŠVICARSKA – SLOVAČKA 1,5-2,5.

Konačan poredak: 1. Njemačka 18 meč-bodova i 25,5 osvojenih bodova, 2. Švicarska 14(20), 3. Češka 12(20,5), 4. Italija 9(16,5), 5.Slovenija 8(18,5), 6. Slovačka 8(16,5), 7. Francuska 7(16,5), 8. Mađarska 6(17,5) 9. Austrija 6(16,5), 10. Hrvatska 2(12) boda.

U konkurenciji šahistkinja u posljednjem, 9. kolu Njemice su s uvjerljivih 3-1 pobijedile Češku i sa 16 meč-bodova zasluženo osvojile zlatnu medalju, četvrtu u povijesti ovog natjecanja. Francuskinje su po četvrti puta osvojile srebrno odličje, a Švicarke su osvojile povijesnu, prvu brončanu medalju.

Pobjednička ekipa Njemačke nastupila je u sastavu: Josefine Heinemann 3,5(8), Jana Schneider 6(8), Hanna Marie Klek 5(7), Lara Schulze 6(7) i Kateryna Dolzhykova 5(6).

U posljednjem, 9. kolu reprezentacija Hrvatske odigrala je s Austrijom neodlučeno 2-2 i sa pet meč-bodova završila je na 7. mjestu. S obzirom da je po prosječnom rejtingu na startu bila rangirana tek kao osma, rezultat se može ocijeniti solidnim. Jedina svijetla točka bila je Ena Cvitan sa 4,5(8), Mirjana Medić osvojila je tek 2,5(8), a podbacile su i Ana Berke sa 2(7), Patricija Vujnović sa 2(6) i Eva Mihaljević sa 2(7).

Rezultati 9. kola: AUSTRIJA – HRVATSKA 2-2 (Polterauer-Cvitan E. 0-1, Hapala-Medić 0-1, Mayrhuber-Berke 1-0, Deak Sala-Mihaljević 1-0), ČEŠKA – NJEMAČKA 1-3 (Koubova-Heinemann remi, Lhotska-Schneider 0-1, Rybackova-Klek remi, Fizerova-Dolzhykova 0-1), SLOVENIJA – MAĐARSKA 3-1, ITALIJA – FRANCUSKA 1,5-2,5, ŠVICARSKA – SLOVAČKA 2-2.

Konačan poredak: 1. Njemačka 16 meč-bodova i 25,5 osvojenih bodova, 2. Francuska 14(22), 3. Švicarska 12(20,5), 4. Italija 11(21), 5. Slovenija 11(19), 6. Mađarska 9(17,5), 7. Hrvatska 5(13) 8. Austrija 5(13), 9. Češka 4(14,5), 10. Slovačka 3(14) boda.