Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek uputila je u ponedjeljak izraze sućuti u povodu smrti akademika Radoslava Tomića, hrvatskog povjesničara umjetnosti, redovitog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Znanstveno djelovanje Radoslava Tomića obilježilo je gotovo pola stoljeća znanstvenog područja povijesti umjetnosti, podsjetila je ministrica i dodala kako je Tomić, Splićanin rodom, obiteljski vezan za Poljica i Omiš, hrvatsku umjetničku baštinu od Kotora do Kvarnera vrednovao kao konzervator, kustos, znanstveni istraživač, autor brojnih publikacija i znanstvenih radova.

Prostor Mediterana, naglasila je, bio je njegova identitetska odrednica prema kojoj je usmjerio svoj znanstveni interes, bio je njegovo ishodište i njegov put.

Ocijenila je kako je svojom golemom energijom i strašću obrađivao najvažnija djela umjetničke baštine, jednako kao i dragocjene privatne zbirke koje je otkrivao javnosti, a umjetničko djelo uvijek postavljao u središte svog istraživanja.

Podsjetila je i da se Tomić nakon formalnog obrazovanja koje je stekao u Splitu i Zagrebu znanstveno usavršavao na stipendijama u Firenci, Veneciji, Rimu, Beču i Münchenu.

Njegovo djelovanje, često pionirskog karaktera i s različitih pozicija, znatno je doprinijelo vrednovanju povijesti umjetnosti kao discipline, napomenula je i dodala kako je sudjelovao u izradbi konzervatorskih smjernica u okviru urbanističkih planova te uređivao muzejske zbirke, radio na katalogu-inventaru slikarskih zbirki i uređenju zbirki u samostanima i crkvama kao što su na Poljudu i Visovcu.

Također je, ističe ministrica, registrirao crkve i kuće spomeničkoga karaktera, identificirao i atribuirao brojna slikarska i kiparska djela nastala od 15. do 19. stoljeća, razdoblja kojim se primarno bavio.

Samostalno ili u suradnji s drugim znanstvenicima, bio je autor brojnih izložbi u zemlji i inozemstvu, od “1000 godina hrvatske skulpture” u Galeriji Klovićevi dvori, preko “Odabranih djela iz trogirske slikarske baštine” i “Zbirke grafika obitelji Garagnin” u Muzeju grada Trogira do “Hrvati-vjera, kultura, umjetnost” u Vatikanu i “Renesansa u Hrvatskoj” u Francuskoj.

Prenoseći svoje znanje, naglasila je, naraštajima studenata Sveučilišta u Zadru, u nastavničko znanje unio uz golemu erudiciju, emociju i strast prema hrvatskoj baštini.

Radoslav Tomić zadužio je hrvatsku kulturu i obogatio naše spoznaje o umjetničkoj i društvenoj povijesti Dalmacije, Istre, Primorja i Boke Kotorske i razvio svijest o vrijednosti hrvatske umjetničke baštine nastale kroz stoljeća dodira s najznačajnijim umjetničkim pravcima, za što ćemo mu ostati trajno zahvalni, istaknula je ministrica.