U Požegi je u petak svečano prisegnuo 43. naraštaj ročnih vojnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju, a predsjednik RH i vrhovni zapovjednik OSRH Zoran Milanović kazao je da su izabrali časno, a naglasio je i da obavezan vojni rok treba biti dogovor vlasti, ne nečiji politički hir

“Do odluke o uvođenju vojnog roka treba doći na zakonit i ustavan način, suradnjom najviših tijela državne vlasti i zapovjednog lanca”, rekao je Milanović u Požegi i dodao da odluku o tome ne treba donositi “preko koljena” jer nismo izravno ugroženi ratom. Ali, dodao je, uvijek trebamo ponašati i razmišljati da nekakva opasnost negdje postoji – vidjeti što time dobivamo, što gubimo i koliko smo daleko odmakli u ustroju profesionalne Hrvatske vojske.

O uvođenju obveznog vojnog roka treba razgovarati i donijeti mudre i odgovorne odluke koje će onda biti na snazi godinama, “da to ne bude ničiji politički hir, nego dogovor hrvatske demokratske izabrane vlasti”.

Ročnicima 43. naraštaja vojnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju, koji su svečanu prisegu dali u vojarni „123. brigade HV“, poručio je da je prisega koju su položili obvezuje i dobrovoljna je, kao i njihova obuka.

„Ovdje ste da služite Hrvatskoj! To ste izabrali i to je jedna od najčasnijih stvari koje čovjek u životu može odabrati i koju može raditi”, naglasio je Milanović te ročnicima zaželio odvažnost i ambiciju u služenju Hrvatskoj, njezinim interesima, ustavno-pravnom i demokratskom poretku, a njihovim roditeljima da budu ponosni na svoje sinove i kćeri.

Iz Ministarstva obrane izvijestili su da je u Požegi prisegnulo 167 ročnica i ročnika, uključujući 140 polaznica i polaznika iz 43. naraštaja na dragovoljnom vojnom osposobljavanju te 27 polaznica i polaznika osposobljavanja po skraćenom programu, stoji u priopćenju Ministarstva obrane.

Državni tajnik Ministarstva obrane Branko Hrg, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane, istaknuo je važnost poboljšanja materijalnih uvjeta za vojnike te modernizacije i opremanja Hrvatske vojske, a načelnik Glavnog stožera OSRH, general-pukovnik Tihomir Kundid, naglasio je izazove koji očekuju ročnike tijekom obuke te izrazio uvjerenje da će mnogi od njih nastaviti karijeru u vojsci.

Ročnici su pohvalili obiteljsku atmosferu i profesionalnost instruktora tijekom obuke, te izrazili želju za nastavkom karijere u Hrvatskoj vojsci.