Nogometaši Maroka plasirali su se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što su u osmini finala na stadionu Education City boljim izvođenjem 11-eraca sa 3-0 svladali Španjolsku.

Tijekom 120 minuta nije bilo pogodaka, pa se po drugi put na ovom SP pristupilo izvođenju udaraca s bijele točke. I dok je u ponedjeljak hrvatski junak protiv Japana bio Dominik Livaković s tri obrane, u utorak se u marokanskog junaka pretvorio Yassine Bono koji je zaustavio dva od tri udarca španjolskih igrača, Soleru i Busquetsu, dok je Sarabia zatresao vratnicu. S druge strane, tri od četiri marokanska izvođača su bila precizna, Simona su svladavali Sabiri, Ziyech i Hakimi.

Maroko će u četvrtfinalu u subotu igrati protiv pobjendika dvoboja Portugal – Švicarska koji je na programu od 20 sati.

Prema očekivanju, Španjolska je imala dominaciju u posjedu lopte, dok se Maroko branio najvećim dijelom utakmice. Takva konstelacija snaga na terenu nije niti mogla iznjedriti veći broj prilika, pa su u prvom poluvremenu obje reprezentacije tek po jednom opasnije zaprijetile, ali niti tada udarci nisu išli u okvir gola.

Jedinu pravu priliku u prvih 45 minuta Španjolska je imala u 26. minuti kada je Asensio prihvatio jedno dugo dodavanje, ušao u kazneni prostor, ali je iskosa s lijeve strane pogodio vanjski dio mreže. Maroko je najbolju prigodu u tom dijelu igre imao u 42. minuti kada je Boufal odlično prevario svog čuvara na lijevom krilu i uputio idealan centaršut na glavu Aguerda, ali je marokanski stoper s pet metara prebacio vrata.

Situacija se nije promijenila niti u drugom poluvremenu. Štoviše, Marokanci su u potpunosti odustali od napadačkih ambicija, dok su Španjolci kružili oko njihove zone, ali bez ikakvog učinka. Dani Olmo je u 54. minuti pokušao udarcem s lijeve strane nakon slobodnog udarca, ali Bono je bio na mjestu. Nove snage u španjplskom napadu Williams i Morata složile su akciju u 81. minuti, Williams je podvalio loptu u kazneni prostor za Moratu, ali ovaj je otišao preblizu gol-aut liniji pa je njegov udarac otišao paralelno s gol-linijom.

U posljednjoj minuti sudačke nadoknade Olmo je ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, no nitko od njegovih suigrača nije uspio dohvatiti loptu i preusmjeriti ju u mrežu, pa je Bounou uspio izbiti u korner.

I u produžetku je Španjolska dominirala, stezala obruč oko marokanskog gola, ali najbolju priliku za pogodak imao je Maroko u 104. minuti. Ounahi je odličnim prodorom donio loptu pred španjolski kazneni prostor i proigrao Cheddiru, no uslijedio je ne odviše snažan udarac ravno u Simona. Španjolska je najbliža pogotku bila doslovno u posljednjoj sekundi susreta, u trećoj minuti nadoknade produžetka Rodri je ubacio s lijeve strane na drugu vratnicu gdje je utrčao Sarabia, ali njegov udarac iskosa s pet metara zaustavila je vratnica.

Maroko će tako po prvi put u svojoj povijesti igrati u četvrtfinalu svjetskog prvenstva, dosada mu je najveći uspjeh bila osmina finala 1986. godine u Meksiku.

MAROKO – ŠPANJOLSKA 3-0 (0-0, 0-0)

Stadion Education City

GLEDATELJA: 44.667

SUDAC: Rapallini (Argentina)

11-ERCI: 1-0 Sabiri, Sarabia – vratnica, 2-0 Ziyech, Soler – Bono obranio, Benoun – Simon obranio, Busquets – Bono obranio, 3-0 Hakimi

MAROKO : Bono – Hakimi, Aguerd (El Yamiq, 84), Saiss, Mazraoui (Attiat-Allah, 82) – Amallah (Cheddira, 82), Amrabat, Ounahi (Benoun, 120) – Ziyech, En-Nesyri (Sabiri, 82), Boufal (Ezzalzouli, 66)

ŠPANJOLSKA: Simon – Llorente, Rodri, Laporte, Alba (Balde, 98) – Busquets; Gavi (Soler, 63), Pedri – F. Torres (Williams, 75, Sarabia, 118), Asensio (Morata, 63), Olmo (Fati, 98)