Saborska zastupnica Centra Marijan Puljak u četvrtak je ocijenila neprihvatljivim da se na koalicijskim sastancima raspravlja o tome koji se studijski programi mogu izvoditi na fakultetima te je pozvala Rektorski zbor da stane u obranu autonomije sveučilišta.

”Svjedočimo katastrofalnoj stvari, gdje se na koalicijskim sastancima govori o tome koji studijski program može ili ne može biti na kojem sveučilištu. Pozivam Rektorski zbor da reagira i da se očituje o ovom eklatantnom slučaju miješanju u autonomiju sveučilišta”, rekla je Puljak u slobodnom govoru u Hrvatskom saboru, referirajući se na uvođenje rodnih studija na zagrebačkom Filozofskom fakultetu u koje je zadnjih dana predmet rasprave između političkih stranaka.

Puljak je prozvala rektore sveučilišta da su glasni kada se treba kontrolirati trošenje javnog novca, ali zato nema njihove reakcije kada se političari usude miješati u studijske programe.

Osim toga, zastupnica Centra upozorila je neprimjerene uvjete u kojima su nastavnici ispravljali ispite državne mature.

”Nastavnici ispravljaju testove po paviljonima i hangarima Velesajma, bez klime. Takav odnos prema nastavnicima je neprihvatljiv, bez njih nema ocjena iz mature”, kazala je.

O napadima na autonomiju sveučilišta i napadima ”regresivnih snaga” na rodne studije govorila je i SDP-ova zastupnica Marija Lugarić.

”Predsjednik manjeg kluba u vladajućoj koaliciji jučer je rekao da neovisnost sveučilišta ne znači da ona mogu predavati što žele te da je vlast ta koja će donijet smjernice po kojima treba učiti studente”, upozorila je Lugarić.

SDP-ova zastupnica pozdravila je odluku o početku sljedeće školske godine 9. rujna, ali ne i način na koji je ta odluka donesena. Naime, Ministarstvo obrazovanja je još prije dva mjeseca objavilo da će nastava početi 2. rujna, unatoč brojnim prigovorima struke, napomenula je.

”A jučer obrat. Premijer je obznanio da će nastava početi 9. rujna, mimo bilo kakve zakonske procedure i demokratske utemeljenosti. Dakle, premijer donosi odluku koja nije u njegovoj nadležnosti”, kazala je.

Ovo je primjer koncentracije odlučivanja u liku i djelu jedne osobe, koja ne donosi ništa dobro, poručila je Lugarić.

Zastupnica Možemo Ivana Kekin govorila je o hakerskom napadu na bolnice, poput onoga na KBC Zagreb, zbog kojeg su osobito bili pogođeni onkološki pacijenti.

”Nema podataka, stotinu ljudi ne znaju kada će imati sljedeće zračenje, a odgađanje zračenja povećava šansu za recidiv tim pacijentima koji se mjesecima liječe. Na sve to ministar i premijer uvjeravaju da je sve u redu”, naglasila je.

Kekin je kritizirala i odluku o prebacivanje oko šezdeset tisuća zdravstvenih pregleda privatnim bolnicama.

”Poliklinika Medikol godinama parazitira na činjenici da zdravstveni sustav ne može nabaviti pet CT uređaja pa joj plaćamo više od milijardu kuna. A Medikol čak ni ne plaća režijske troškove prostora kojeg iznajmljuje u KBC Rijeka za manje od 2 eura po kvadratu”, kazala je Kekin.