Kao i svake zime, tako i ovih dana, lovačka skrb o divljači dolazi do punog izražaja.

Lovci iz Lovačkog društva Zec Banovo pripremili su na vrijeme kukuruz i sol kako bi divljači pomogli lakše prezimiti.

Predsjednik Lovačkog društva Robi Đuranec kaže:

-Mi smo ovih dana često prisutni u lovištu te redovito obilazimo i kontroliramo hranilišta i solišta u kojima je izložena hrana i sol koje divljači pomažu preživjeti period godine u kojem je prirodna hrana nešto teže dostupna. Prihrana divljači kreće u studenom i obično traje do ožujka, dok se sol u solišta izlaže tijekom cijele godine. Unatoč činjenici da zima još nije “pokazala zube”, sva hranilišta i solišta su napunjena i sada se obavljaju samo redovni obilasci i kontrolira konzumacija hrane. Bez obzira na dostupnost hrane u hranilicama, divljač dokle god je to moguće, radije konzumira prirodnu hranu koju sama pronalazi u prirodi.

U lovištu LD Zec Banovu ima 20-tak hranilišta za krupnu divljač – srnu i divlje svinje te 20 tak hranilišta za sitnu divljač – zečeve i fazane. U hranilišta su unijeli kukuruz i sol što su osigurali na vrijeme. Dio hrane su osigurali sjetvom, a dio su nabavili donacijama članova. Također su u lovištu ostavili i neke parcele na kojima urod nije pobran već je ostavljen u obliku remize da divljač sama uzima hranu. Takve parcele, osim za prehranu, ujedno služe i kao sklonište divljači.

Unatoč zadovoljavajućoj brojnosti svih vrsta divljači, i ove godine je u lovište je unešeno 100-injak odraslih fazana iz umjetnog uzgoja. To je višegodišnja praksa lovaca iz Banova jer se na taj se način obogaćuje fond fazanske divljači, a i povećava se genetska raznolikost populacije fazana što za rezultat ima i povećanje otpornosti populacije fazanske divljači.

Osim fazana iz umjetnog uzgoja, svakih nekoliko godina unose i zečeve te je i ta praksa pokazala rezultate koji se ogledaju u oporavku populacije zečeva i sve većem brojnom stanju zeca u lovištu. Najveći izazov im trenutno predstavlja povećana populacija divljih svinja te svima dobro poznata situacija s rizikom od širenja afričke svinjske kuge.

Poštujemo sve mjere i naredbe koje propisuje ministarstvo nadležno za poslove lovstva i trudimo se držati populaciju divljih svinja pod kontrolom – poručuje Đuranec.

Inače, LD „Zec“ Banovo osnovano je 1965. i danas broji 46 članova. Danas su među najstarijima članovima Ivan Maršalek i Dragutin Markuš koji i dan danas redovno sudjeluju u svim aktivnostima društva. Društvo je u suradnji s vrbovečkom šumarijom u šumi Čret izgradilo sjenicu gdje se sastaju nakon lova i uz ugodno druženje prepričavaju doživljaje, kako lovačke tako i one ostale. Sjenica je također tijekom cijele godine dostupna svim putnicima namjernicima, izletnicima kao i svima koji požele uživati u zelenilu i zvukovima šume i prirode.

Njegovanjem lovačkih običaja i tradicije lovci iskazuju poštovanje prema prirodi i divljači ali njeguju i običaje međusobnog poštovanja lovaca. Lovački običaji zahtijevaju primjereno ponašanje i brigu o divljači, a prenose se s generacija na generacije kako bi se održala tradicija. I na kraju, prihrana kao skrb za divljač u ove zimske dane, lovačka je etika koja se itekako praksom stječe i njeguje.

IMG-20231212-WA0008 IMG-20231213-WA0005 IMG-20231212-WA0010 IMG-20231212-WA0003