Kulturno umjetničko društvo “Stari graničar” iz Cirkvene izvelo je na kršćanski blagdan sv. Stjepana tradicionalni Božićni koncert. Koncert je održan u tamošnjem Vatrogasnom domu. Mali folkloraši plesali su plesove Bilogore, a Zbor i tamburaši izveli su prigodne, narodne Božićne pjesme.

KUD „Stari graničar“osnovan je 1976.  i od tada djeluje bez prekida. Društvo se 1990. godine proširuje i radi u tri sekcije: pjevačkoj i tamburaškoj čiji je voditelj Mirko Kovačić te folklornoj koju vodi Marija Kovačić. Predsjednica KUD-a „Stari Graničar“ je Vesna Dolački, zamjenik predsjednice je Mirko Kovačić, a tajnica je Biljana Aragović.

– Željeli smo svojim nastupom uveličati Božić i Božićne blagdane. Sudeći po tome kako nas je publika primila, ispunili smo svoju osnovnu zadaću. Da bi naše Društvo funkcioniralo, uvelike nam pomažu roditelji djece koja su članovi našega Društva. Nošnje u kojima djeca nastupaju su njihovo privatno vlasništvo. Naši su članovi mladi ne samo iz Cirkvene već i okolnih sela – iz općine Farkaševac i općine Sveti Ivan Žabno – rekla je Vesna Dolački, predsjednica Društva.

Najveći poticaj su nove generacije dječjeg folklora koji trenutno broji 30 djece. Posebno su aktivni tamburaši s pjevačkom sekcijom koji su do sada osvojili više nagrada na smotrama u Koprivničko-križevačkoj županiji i to u raznim kategorijama. U Dugom Selu 2017. na Hrvatskim tamburaškim susretima, tamburaši KUD-a “ Stari graničari“ dobitnici su 3. nagrade u kategoriji folklornih sastava.

Najbrojniji članovi društva pripadaju tamburaškim skupinama te do danas broje preko 100 tamburaša uz neprekidni rad i vodstvo Mirka i Gorana Kovačić. Društvo ostvaruje brojne nastupe u Hrvatskoj i inozemstvu te tako doprinosi očuvanju običaja, tradicije i kulture.

Dragan Vicković/prigorski.hr