Nužno je graditi kuće za samostalno stanovanje osoba s intelektualnim teškoćama, istraživanje pokazuje da 80 posto njihovih roditelja strahuje od dana umiranja jer ne znaju što će biti s njihovom djecom, ali društvo još ne uviđa taj problem, upozorava udruga Latice.
Udruga za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama Latice, koja ima licencu pružanja socijalnih usluga štićenicima za poludnevni i cjelodnevni boravak, okuplja djecu s teškoćama u razvoju i odrasle osobe s intelektualnim oštećenjem, njihove roditelje, skrbnike i stručne osobe.
Djeluju još od 1967. godine, a svo to vrijeme njihove članove i stručni tim muči pitanje – što će biti s osobama s intelektualnim teškoćama kada njihovi roditelji ili skrbnici više neće moći brinuti o njima 24 sata dnevno?
Akcija za kupnju kuće za samostalno življenje osoba s intelektualnim teškoćama
Stoga je udruga pokrenula humanitarnu akciju prikupljanja novca za kupnju kuće za samostalno življenje osoba s intelektualnim teškoćama u Koprivnici.
Predsjednica udruge Nevenka Fuchs kaže da Latice nisu jedina udruga u Hrvatskoj koja se zalaže za rješavanje tog problema.
„Od 32 udruge koje obuhvaća Hrvatski savez za osobe s intelektualnim teškoćama, njih pet provodi program organiziranog stanovanja kojim je obuhvaćeno ukupno 107 korisnika“, kaže Fuchs.
Postoji i program udomiteljstva, ali udomitelji izbjegavaju pod svoj krov uzeti nepokretne ili teško pokretne osobe jer njihove prostorije nisu prilagođene tome.
U državnim, županijskim i gradskim proračunima postoje stavke za gradnju vrtića i domova te za sufinanciranje smještaja u te objekte. Nažalost, potrebe naših štićenika nisu prepoznali oni koji kreiraju proračune, ističe Fuchs.
Na upit jesu li Grad Koprivnica ili Koprivničko-križevačka županija ponudili financijsku pomoć za realizaciju projekta, predsjednica udruge odgovara da je Grad kupio jednu od 10 fotografija na izložbi humanitarnog karaktera Stephana Lupina.
„Kad bilo koga pitamo da nam financijski pomogne pri kupnji kuće, makar nadomještanjem razlike u svoti prikupljene donacijama, kažu nam da se javimo na natječaje za programe koji se raspisuju svake godine“.
Objekti za samostalno stanovanje trebaju se nalaziti u gradovima ili mjestima u kojima štićenici provode dan u udrugama za pružanje socijalnih usluga, naglašava Fuchs.
U udrugama oni provode većinu vremena, tamo sklapaju prijateljstva, odlaze na kave i sl. U tom su gradu ili mjestu stvorili svakodnevne rutine pa će, jednoga dana kad ostanu bez roditelja, i dalje dolaziti i provoditi vrijeme u udruzi.
Kuća za samostalno stanovanje je prostor u kojem će noćiti i brinuti jedni o drugima i tako biti lišeni osjećaja napuštenosti. Gradnja velikih regionalnih centara za njihov smještaj, gdje će biti samo broj, nije opcija jer djeluje dehumanizirajuće.
Ne pomaže se samo korisnicima, nego i roditeljima da prožive mirnu starost
Postoji velika potreba za izgradnjom takvih kuća, što dokazuje istraživanje koje je provela udruga Latice – čak 80 posto roditelja ne zna gdje će njihovo dijete živjeti nakon što njih više ne bude.
Stvaranjem takvih domova ne pomažemo samo korisnicima, nego i roditeljima da prožive mirnu starost.
„Većina osoba s intelektualnim teškoćama može se brinuti o sebi i raditi poslove uz ograničene sposobnosti na fizičkoj ili intelektualnoj razini, naravno uz podršku. Društvo im je dužno to i omogućiti, poručuje Fuchs.