Radnik, tvrtka koja je proteklih godina bez većih problema brodila kroz gospodarsku krizu u kojoj se našla naša zemlja sve je vrijeme poslovala s dobiti. Optimizirali su broj radnika i pametno su birali poslove koje će raditi, a sve vrijeme su se pripremali za dane kad će se građevinski sektor ponovno probuditi, piše glaspodravine.hr.

Buđenje je počelo 2016. godine, a s njim su rasli prihodi križevačke građevinske tvrtke. Te godine iznosili su 310,4 milijuna, a već godinu dana kasnije, odnosno u 2017., popeli su se na 438 milijuna kuna. Bio im je to najveći prihod unatrag posljednjih pet godina.

Više nego primjetna bila je i dobit tvrtke koja je u 2016. iznosila 23,7 milijuna, a prošle godine 31,7 milijuna kuna. Sve veća potražnja za tvrtkama iz građevinskog sektora dovela je i do rasta broja zaposlenih u Radniku. Danas ih je tamo zaposleno 400-tinjak, a prije dvije godine plaću je dobivalo 340 zaposlenih. Ne samo da se povećavao broj radnika, istovremeno im je rasla i neto plaća koja je prošle godine iznosila otprilike 8.500 kuna.

– Kad neto plaći dodamo terenske i ostale dodatke, prosječno primanje našeg radnika iznosi 10.500 kuna – rekao nam je predsjednik Uprave Radnika Mirko Habijanec. On se u više navrata, čak i pred predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović za njena posjeta Županiji, jasno založio za povećanje neto plaće zaposlenicima i poštivanje granskog kolektivnog ugovora. Te mjere Habijanec ne vidi samo kao stimulativnu metodu kojom će privlačiti radnike u svoju tvrtku, nego kao dio demografske politike.

habijanec mirko

Unatoč izvrsnim poslovnim rezultatima i pristojnim plaćama zaposlenika Radnika iz Križevaca, tvrtka se danas suočava s istim problemom kao i ostale hrvatske građevinske tvrtke. Nedovoljan broj građevinskih radnika na tržištu rada osnovni je problem. Tako su se odlučili na regrutaciju budućih radnika kroz obrazovni sustav pa nude stipendije učenicima koji upišu strukovno zanimanje.

– Sva strukovna zanimanja sutra će se plaćati zlatom. Želite li dobro svom djetetu, da ima sigurna primanja, upišite ga u strukovnu školu – poručio je Habijanec.