Križevački gradski vijećnici, bivši i sadašnji članovi SDP-a te bivši i sadašnji članovi HDS-a zatražili su od predsjednika Gradskog vijeća Grada Križevaca Igora Frbrežara posebnu raspravu o stanju u Dječjem vrtiću Križevci.
Sjednica je održana večeras, a uvodno obrazloženje o stanju u vrtiću zbog smrtnog slučaja u obitelji nije dao predsjednik Upravnog vijeća Dječjeg vrtića Križevci Mario Martinčević, već je izvješće uime Martinčevića podnio zamjenik gradonačelnika Danijel Šaško.
“Dječji vrtić Križevci u ovom trenutku polazi 249 djece raspoređenih u jasličke i vrtićke skupine, njih ukupno 13, od kojih 4 jasličke i 9 vrtićkih. U dvije jasličke skupine upisano je po 12 djece, u dvije po 16, dok je u vrtićkim skupinama u dvije upisano po 18 djece, u dvije je upisano po 19 djece, u 3 po 23 djece i u dvije 25 djece. Za djecu je zadužen kolektiv od 30 odgojiteljica raspoređenih po skupinama. U vrtiću su još zaposleni stručnjaci logopedije i pedagogije, te 15 zaposlenika raznog tehničkog, stručnog i administrativnog osoblja. Ukupno je u vrtiću zaposleno 49 djelatnica i djelatnika.
Nakon provedenih upisa za novu odgojnu godinu, na listi čekanja djece koja su ostvarila pravo upisa ostalo je 141 dijete. Dio djece i njihovih roditelja koji su ostvarili pravo upisa, apliciralo je i u druge vrtiće na području Grada Križevaca, te se samim time broj neupisane djece na listi čekanja znatno smanjio, prema našim tadašnjim podacima oko 70.
U tom razdoblju iz Dječjeg vrtića Križevci, od strane ravnateljice Batković dolazi inicijativa izravno prema gradonačelniku Mariju Rajnu, kako postoji mogućnost upisa dodatnog broja djece te ravnateljica Batković najavljuje izradu plana upisa koji bi bio u skladu sa zakonskim propisima i kojim bismo bili u mogućnosti upisati veliki dio neupisane djece. Gradonačelnik pozdravlja inicijativu i predlaže da Vrtić raspiše natječaj za dodatno odgojno-obrazovno osoblje čime bi se zadovoljili kriteriji upisa dodatnog broja djece. Vrtić u srpnju raspisuje javni natječaj za zapošljavanje 8 odgojitelja, a Grad očekuje plan upisa kojeg je najavila ravnateljica Dječjeg vrtića Križevci.
Na opetovano traženje Upravnog vijeća i gradonačelnika, ravnateljica ne dostavlja plan upisa kojeg je sama inicirala, a u međuvremenu na adresu vrtića u žalbenom roku dolaze žalbe roditelja koji nisu upisali svoju djecu u vrtić.
Početkom rujna ravnateljica otvara bolovanje, a kako prethodno nije imenovana zamjena za obavljanje dužnosti ravnatelja, na sjednici Odgojiteljskog vijeća koja je održana 25. rujna 2024. svim članicama je ponuđena mogućnost da se kandidiraju za zamjenu ravnatelja. Sve članice su odbile tu mogućnost. Ipak, 26. rujna 2024. članice predlažu da jedna kolegica iz postojećeg kolektiva preuzme dužnost zamjene ravnatelja sukladno Zakonu o predškolskom obrazovanju. Nakon razgovora s dotičnom kandidatkinjom, ista obavještava Upravno vijeće kako nije u mogućnosti preuzeti dužnost na koju su je predložile kolegice.
U tom trenutku vrtić kao ustanova nalazi se bez odgovorne osobe bez koje se ne mogu isplatiti plaće, naručiti potrebni materijal za funkcioniranje kuhinje i ostalih potreba, te je jedina mogućnost raspisati dodatni natječaj za odgojitelja koji bi eventualno pristao obnašati dužnost ravnatelja u zamjeni kako bi Vrtić mogao nastaviti s radom. Nakon pristigle dvije prijave odabrana je kandidatkinja Hoić Đopar koja je u skladu sa Zakonom o predškolskom odgoju potom imenovana na dužnost ravnateljice u zamjeni.
Time smo omogućili funkcioniranje vrtića, te stvorili pretpostavke da se nastave radnje s planom upisa dodatnog broja djece koja su bila na listi čekanja.
Ravnateljica u zamjeni Hoić Đopar odmah po stupanju na dužnost kreće s pripremama za provedbu plana kojega je započela ravnateljica koja je u međuvremenu otišla na bolovanje. Otegotna okolnost za zamjenicu u tom trenucima je postupanje ravnateljice koja na bolovanje uzima službeni laptop sa dokumentima te ga vraća u potpunosti obrisanog bez ijednog dokumenta.
Ravnateljica u zamjeni održala je inicijalne razgovore s roditeljima čija su djeca na listi čekanja kako bismo uvidjeli stvaran broj potreba za mjesta u vrtiću. Po provedenim razgovorima ustanovljeno je kako je za mjesto u vrtiću od prvotnog broja na listi čekanja ostalo 37 djece koji bi bilo nužno upisati jer roditelji nemaju drugo rješenje.
U razgovoru s odgojiteljicama, a kako bismo pronašli adekvatno rješenje koje će biti u skladu s propisima, prihvatili smo sugestije i krenuli u smjeru adaptacije dvorane koja bi bila prilagođena standardima sigurnosti djece i čija prenamjena ne bi narušila postojeće standarde. Naglašavamo kako će se sportska aktivnost „Mala sportska škola” u dvorani provoditi nakon radnog vremena vrtića kako je oduvijek i predviđeno. Također imamo i potpisan ugovor s Centrom za odgoj i obrazovanje korištenju njihove dvorane u slučaju potrebe, a što je vrlo čest slučaj u suradnji dviju odgojno – obrazovnih ustanova.
Vrtić je na prijedlog upravnog vijeća o tom pitanju zatražio stručno mišljenje Ministarstva kao i dozvolu za prenamjenu dvorane za rad u promijenjenim uvjetima. Vrtić komunicira sa svima u sustavu, od Pravobraniteljice za djecu do Udruge Sidro i uvjereni smo da ćemo iznalaženjem najboljeg rješenja omogućiti djeci upis u vrtić.
Upravno vijeće Dječjeg vrtića Križevci dužno je brinuti o integritetu Ustanove kojoj je na čelu, a pogotovo dostojanstvu svakog djeteta koje pohađa vrtić te svih zaposlenica i zaposlenika. Vodimo se prvenstveno odgovornošću prema zajednici i Ustanovi koja je primjer izvrsnog funkcioniranja i dobre prakse u odgoju i obrazovanju.
Odbacujemo stoga sve dezinformacije koje posljednjih mjeseci plasiraju pojedinci i skupine u interesu stvaranja nezdrave atmosfere u Dječjem vrtiću Križevci i križevačkoj javnosti. Upis dodatnog broja djece u Dječji vrtić Križevci nije i ne smije biti političko pitanje, to je pitanje egzistencijalnih potreba djece i njihovih roditelja, a mi kao Upravno vijeće ne želimo i nećemo zatvoriti oči pred potrebama naših sugrađana. Šaljemo poruku i roditeljima čija djeca pohađaju vrtić – novoupisana djeca niti na jedan način neće dovesti u pitanje sigurnost i brigu za njihovu djecu, kako to mali dio roditelja želi prikazati. Sva križevačka djeca zaslužuju poštovanje i jednaki tretman, bez političkih igrica koje će se prelamati preko njihovih leđa.
Upravno vijeće Dječjeg vrtića Križevci na tome će inzistirati i sukladno pozitivnim zakonskim propisima ostvariti to pravo svakom djetetu”, naveo je Šaško.
Dodatno pojašnjenje dao je i križevački gradonačelnik Mario Rajn istaknuvši kako je stvoren problem s upisom djece jer na djeci netko želi raditi političku kampanju.
“Drago mi je da smo danas svi ovdje i da ćemo široj križevačkoj javnosti, a napose roditeljima djece koja pohađaju ili će pohađati programe Dječjeg vrtića Križevci, imati priliku pružiti sve relevantne informacije koje se tiču rada našeg Dječjeg vrtića.
Osobno ne mogu vjerovati da je na ovoj temi stvoren umjetni problem od pojedinih aktera na križevačkoj političkoj sceni, a što je za svrhu imalo jedino prikupljanje jeftinih političkih poena na djeci, za što sam stvarno mislio da nitko u Križevcima to ne bi radio, ali žao mi je da sam se prevario. Jer ovo neki koriste za političku kampanju pred izbore, to je vjerujem većini građana jasno.
Napominjem kako se mi iz Grada, ja kao gradonačelnik, moji suradnici, zamjenica ravnateljice, predsjednik Upravnog vijeća Dječjeg vrtića Križevci, odgojiteljice i cijeli kolektiv nemamo čega niti sramiti niti bojati bilo koga jer sve što radimo, radimo u interesu i djece i roditelja, kao i zaposlenika s dva glavna cilja – prvo, da djeca koja imaju pravo na upis u vrtić to pravo ostvare i kao drugo, da djeca koja već pohađaju vrtić zadrže jednaku kvalitetu boravka u vrtić i standard koji smo godinama unaprjeđivali”, istaknuo je Rajn i osvrnuo se na situaciju koja ih je zatekla nakon preuzimanja vlasti.
“Kad smo preuzeli odgovornost za grad prije 7 i pol godina, dočekala nas je situacija da su postojale liste čekanja, zastarjela pravila i uvjeti upisa koji nisu mijenjani skoro 20 godina i opravdano nezadovoljstvo roditelja koji nisu mogli upisivati svoju djecu u vrtić. Tada smo, ne bježeći od problema, primili nezadovoljne roditelje, odmah išli u izmjenu pravila za upis kako bismo ih učinili poštenima i svrsishodnima, pokrenuli subvencioniranje obrta za čuvanje djece i malo pomalo počeli rješavati naslijeđene probleme.
Od 2017. godine u vrtić je uloženo oko 1,6 milijun eura, od čega oko milijun eura izravnih sredstava Grada kako bi djeca imala najbolju moguću skrb i programe, kako bi odgojiteljice imale što bolje uvjete i kako bi vrtić doista bio reprezentativno mjesto gdje roditelji s punim povjerenjem ostavljaju svoju djecu. Govorim tu o uređenju dvorišta, uređenju parkinga, ulaganje u samu građevinu, dogradnju vrtića i proširenje kapacitete, energetsku obnovu, nabavku didaktičke opreme, postavljanje novih sprava i igrala. Te brojke nisu izmišljene, one su egzaktne i to je plod rada ove gradske administracije i to govorim s punim ponosom.
S obzirom da je tema uređenja novog prostora vrtića u poliklinici Medikadent predložena kao druga točka, o tome ću nešto više reći pod tom točkom.
Iako smo se suočili s kašnjenjem iseljavanja Medikadenta, za to imamo ugovor i u njemu propisane penale, nismo samo sjedili i čekali nego, kad smo uvidjeli da ćemo imati problem s novim upisima, a nakon konzultacija s odgovornima u vrtiću, krenuli smo tražiti rješenje da upišemo djecu u postojeći vrtić, ne želeći kršiti zakone i standarde i ne narušavajući prava i sigurnost djece koja već pohađaju vrtić.
U tu svrhu objavili smo i natječaj za 8 novih odgojitelja. Dio djece s liste čekanja upisan je u druge vrtiće, dio djece roditelji su uspjeli smjestiti po obrtima za čuvanje djece koje kao sufinanciramo. Nakon inicijalnih razgovora s roditeljima neupisane djece, ispostavilo se da je ostalo 37 djece koju roditelji žele upisati u vrtić. Mi smo u razgovorima s Ministarstvom tražili adekvatno rješenje koje neće narušiti niti sigurnost djece, niti radno pravo. Nikome od nas nije u interesu da narušavamo sigurnost djece pretrpavanjem djece po skupinama i otežavanje rada odgojiteljicama. Baš zbog toga smo i zaposlili nove djelatnice.
Također, laž je kako mi planiramo upisati 140 djece u vrtić, kako neodgovorno i paušalno pojedinci pišu na društvenim mrežama. To niti možemo niti smijemo niti bismo to radili. Ono što u dogovoru s nadležnima možemo, jest 37 dijete smjestiti u jednu novu skupinu koju bismo formirali, te još nekoliko djece smjestiti po postojećim skupinama bez da narušavamo postojeću fizionomiju skupina. I to je sve što mi želimo. Omogućiti roditeljima čija djeca imaju pravo na upis da upišu djecu, bez da djeca koja već pohađaju vrtić budu na bilo koji način ugrožena, ili da odgojiteljice koje trenutno rade u vrtiću budu dodatno opterećene. I to ću stalno ponavljati jer očito je da to treba ponavljati kako bi se sve nedoumice otklonile.
Samo ilustracije radi u 2011. godini je bilo 11 skupina i 274 djece, oko 25 djce po skupini i 22 odgojitelj. Danas imamo 13 skupina i 249 djece, oko 19 djece po skupini i 30 odgojitelja. Dakle, sigurno je da se ne vraćamo na staro i da ćemo s novim upisima biti daleko niže od onoga kako je bilo.
Ne mogu se oteti dojmu kako pojedinci kao da jedva čekaju da upisi propadnu pa da mogu optužiti gradonačelnika ili Gradsku upravu kako smo pogazili obećanje. Do sada je pojedincima iz gradske oporbe bio problem što se djeca ne upisuju, sada kada postoji mogućnost upisa, sad je problem zašto se upisuje.
Drago mi je da su tu večeras i odgojiteljice koje podnose najveću žrtvu i odgajaju i čuvaju našu djecu. Ni one nisu zaslužile cijelu ovu ispolitiziranu energiju, ali želim im poslati poruku kako se ne trebaju bojati niti novih upisa, niti nas kao osnivača, niti bilo koga drugoga. One pošteno i marljivo rade svoj posao, od roditelja dobivam samo pohvale na njihov rad i ja ću kao gradonačelnik napraviti sve kako bi ih izuzeo iz političkih igrica u koje ih pokušavaju uvući.
Mi ćemo nastaviti zajedno raditi na poboljšanju svih uvjeta, jer želimo da naše odgajateljice budu zadovoljne, a njihov rad prepoznat i adekvatno valoriziran. Ja pozdravljam sindikalno organiziranje, Grad je potpisnik vrlo dobrog kolektivnog ugovora, mi kao Grad smo jamac da će se sve odredbe tog kolektivnog ugovora poštivati, mi kao grad stojimo iza toga i ne dolazi u obzir nikakvo smanjenje stečenih prava kako sam čuo da vam se govori. To naprosto nije istina jer i da niste sindikalno organizirane ili da ste u bilo kojem drugom sindikatu, grad bi jednako pratio sva materijalna prava koje imate. Također želim naglasiti kako sam javno rekao i komunicirao kako sam odlučio i tu ću odluku sprovesti u djelo da vam se isplati sva razlika koju morate dobiti i time pokazujemo koliko cijenimo vaš rad i trud”, zaključio je Rajn.
U raspravi je sudjelovalo nekoliko oporbenih vijećnika. Vijećnik Antonio Sirovec (SDP) također smatra da politiku treba odmaknuti od ove teme. -Uložili ste 1,6 milijuna eura u vrtić, podržavam zelene politike i zelenu agendu, ali trebali smo riješiti elementarne stvari, kao i jednosmjensku nastavu – poručio je Sirovec i upitao kad će nove odgojiteljice biti zaposlene.
Gradonačelnik Rajn dodao je kako treba istaknuti da Grad provodi politike i za koje se zalaže SDP. – Uveden je građanski odgoj u školama, uveden je produženi boravak i to je nadstandard u obje škole. Financiramo osam plaća iz gradskog proračuna i vjerujem da su roditelji zadovoljni. U gradski vrtić će u komunikaciji s ministarstvom biti smješteno 37 djece. To će biti privremeni smještaj ove pedagoške godine. Sljedeće pedagoške godine u novom prostoru će biti pet novih pedagoških skupina na prostoru bivše vojarne – poručio je Rajn.
Nezavisni Ivica Švagelj prozvao je vijećnike u vladajućoj većini da su dizači palica. -Gradnja vrtića je bila tema prošle godine. Zašto se nije izgradio vrtić u Karanama? U mjestima oko Križevaca ima izgrađenih vrtića – rekao je Švagelj dodavši kako se treba ugledati na rješenja okolnih općina.
Gradonačelnik Rajn napomenuo je kako je vrtić Karane projektiran za stopostotno financiranje. -Općine su dobila veća sredstva jer su niža razvojna kategorija od Grada Križevaca. Mi smo prijavili i dobili sredstva, ali sufinanciranje je bilo 27 posto, oko 300 tisuća eura. Trebali smo dodati milijuna gradskih eura da bi dobili dvije skupine u prigradskom naselju. Odlučili smo se za ulaganje u milijun eura u svoj prostor u centru grada i gdje će biti pet skupina – istaknuo je Rajn.
Vijećnik Ivan Majdak – Lipa upitao je što radi zamjenica ravnateljice dok nema ravnateljice. -Ravnateljica je na bolovanju, a zamjenica ravnateljice nije odradila ni jedan sat na radnom mjestu odgajateljice – rekao je Majdak i dodao kako smatra da će u gradski vrtić biti upisana djeca mimo pravilnika i liste čekanja. -Upisujete djecu po vlastitim kriterijima i kršite zakon – poručio je Majdak koji ujedno u gradskom vrtiću djeluje i putem sindikata.
Denis Maksić (HDS) pobrojao je projekte koje smatra nije trebalo raditi u Križevcima. -U Križevcima treba pripremiti modularni model gradnje vrtića koji imamo u Koprivnici i Fužinama. Trebalo je proširiti gradski vrtić – kazao je Maksić.
Gradonačelnik Rajn rekao je kako je gradski vrtić proširen do maksimalnog koeficijenta koji je određen urbanističkim planom. -Žao mi je što ne govorite istinu, a novi zidovi su jasno vidljivi – poručio je gradonačelnik.
Vijećnik Goran Hrg (HDZ) poručio je oporbi da je vidljivo da je sve jedna predstava. Je li prekršen kakav Zakon? Postoje inspekcije i ne vidim nikakav problem. Ovo je privremeno rješenje do izgradnje dječjeg vrtića u Medikadentu. Treba zamoliti za malo strpljenja – kazao je Hrg.
Vijećnik Ivan Majdak – Lipa rekao je kako nije prekršen Zakon već Pravilnik. Vijećnik Hrg odgovorio je vijećniku Majdaku da ništa nije prekršeno jer djeca nisu upisana.
Gradonačelnik Rajn zaključio je da je lista djece jasno definirana, a zamjenik Šaško na kraju sjednice je još jednom pojasnio zašto su odlučili da vrtić bude u centru grada umjesto u Karanama.