Zadovoljan sam nastupom i ostvarenim rezultatima naših sportaša, kazao je predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora (HPO) Ratko Kovačić nakon što je spušten zastor na 17. ljetnim paraolimpijskim igrama koje su od 28. kolovoza do 8. rujna održane u Parizu.

Hrvatska napušta Pariz sa četiri medalje i još nekoliko zapaženih rezultata.

Najsjajniju medalju, onu zlatnu osvojila je Anđela Mužinić Vincetić u para stolnom tenisu, Deni Černi je osvojio srebro u bacanju kugle, dok su bronce osvojili Dino Sinovčić na 100 leđno i Luka Baković u bacanju kugle.

Korak do medalje ostali su Velimir Šandor i Davor Komar koji su osvojili četvrta mjesta u bacanju diska, te bocciji. Ivan Katanušić je bio peti u disku, dok su Anđela Mužinić Vincetić i Helena Dretar Karić, te Borna Zohil i Mirjana Lučić zapeli u četvrtfinalu stolnoteniskih parova, baš kao i Dora Bašić u bocciji.

“Zadovoljan sam nastupom i ostvarenim rezultatima naših paraolimpijaca. Nakon što u Tokiju nismo osvojili zlato, u Pariz je u tome uspjela Anđela Mužinić Vincetić koja je na putu do zlata pobijedila sve Azijatkinje što je odjeknulo u stolnoteniskom svijetu. Černi je osvojio srebro poboljšavši svoj najbolji rezultat, Dino Sinovčić je ponovio uspjeh iz Tokija, dok je Luka Baković pokazao kako propada svjetskom vrhu. Bilo je i dosta plasmana koji su bili blizu medalje, ali nažalost nisu uspjeli,” kazao je Kovačić.

U Parizu je nastupilo i dvoje tinejdžera, 17-godišnja plivačica Emma Mečić i godinu dana stariji Borna Zohil. Emma je nastupila u četiri plivačke discipline, osvojivši sedmo mjesto na 400 mješovito, dok je Zohil dogurao do osmine finala u pojedinačnoj konkurenciji, te četvrtfinalu mješovitih parova u stolnom tenisu.

“Oni su budućnost našeg parasporta, no potrebno je još mnogo rada, vidjeli ste na primjerima Anđele i Dine koliko je to dugotrajan rad.”

Kovačić je pohvalio organizaciju pariških Igara.

“Organizacija je bila odlična i jedinstvena. Ne znam koji grad u svijetu može organizirati natjecanje na tako prekrasnim i povijesnim mjestima, ali i vrhunskim sportskim objektima. Mislim da su sportaši imali fantastične uvjete. Naravno, bilo je sitnih problema, jer je teško očekivati na tako velikom natjecanju da sve funkcionira savršeno.”

Svi sportaši su posebno isticali sjajnu atmosferu na stadionima. S njima se složio i predsjednik HPO-a.

“Atmosfera na sportskim objektima me impresionirala, na svakom se borilištu zdušno navijalo i pratilo, bez ružnih povika i zvižduka. Francuzi cijene paraolimpijski sport,” dodao je.

Raduje i što je na tribinama bilo i hrvatskih navijača. Prije Pariza igre su bile u Rio de Janeiru i Tokiju, koji je bio pod epidemiološkim mjerama, a nakon Francuske OI i POI sele u Los Angeles i Brisbane, pa je francuska metropola bila idealna prilika kako bi i hrvatski navijači uživo pratili najbolje parasportaše.

“Bilo je prekrasna atmosfera, posebno kada čuješ i naše navijače. Na tribinama je bilo mnogo roditelja, članova obitelji i prijatelja naših parasportaša, siguran sam kako im je to mnogo značilo,” poručio je Kovačić.