Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi a žene između 23. i 30. godine, te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji “Shizofrenija 360” u Zagrebu.

U podlozi shizofrenije često je genetska predispozicija a cilj je pomoći pacijentima da što lakše žive sa svojom bolešću te se integriraju u društvo, istaknuto je na skupu u Klinici za psihijatriju “Sveti Ivan” na kojoj sudjeluju domaći i inozemni stručnjaci.

Njihova poruka je i i da je nužno senzibilizirati društvo za mentalne bolesti te stvoriti okruženje u kojem će u javnom diskursu biti izjednačene fizičke i mentalne bolesti, kako ne bi postojala stigma i sram kod pacijenata.

“Iznimno je važno na vrijeme prepoznati simptome shizofrenije i započeti terapiju te pacijentima pružiti cjelovitu podršku koja podrazumijeva farmakoterapiju kao prvi korak, ali nakon toga ništa manje važna nije psihoterapija, fizička aktivnost te različite terapije podrške koje su sve dostupne u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan“, istaknuo je predstojnik u klinici Igor Filipčić.

“Shizofrenija je bolest s tisuću lica ali su dostupna rješenja koja mogu pomoći svakom pojedinačnom pacijentu i omogućiti mu dostojan život u zajednici. Želimo skinuti stigmu sa shizofrenije i pomoći našim pacijentima da rade, žive kvalitetno i budu vrijedan dio našeg društva“, poručio je ravnatelj Klinike za psihijatriju Sveti Ivan Vladimir Grošić.

Glavna tema ovogodišnje konferencije je interdisciplinarnost. Cilj je u liječenje pacijenata uz psihijatre uključiti i psihologe, psihoterapeute, fizijatre, socijalne radnike, socijalne pedagoge, radne terapeute te medicinske sestre.

Konferencija je okupila stručnjake iz Hrvatske i regije koji se bave liječenjem shizofrenije kako bi razmijenili svoja znanja, iskustva i prakse koje provode u svojim klinikama.

Neke od tema su integrativni pristup liječenju shizofrenije, liječenje dječje shizofrenije, razlike u liječenju kroz generacije a bit će predstavljena brojna iskustva iz hrvatskih klinika te klinika u Srbiji, Sloveniji, BiH te Makedoniji.