Drugi put u manje od desetljeća kandidatkinja za Bijelu kuću nije izabrana na čelo vodeće svjetske sile nakon što je pitanje spola bilo u središtu izborne kampanje.
Za razliku od Claudije Sheinbaum koja se prije nekoliko tjedana etablirala u Meksiku kao prva predsjednica u Sjevernoj Americi, Kamala Harris je zaustavljena pred posljednjom preprekom, poput Hillary Clinton 2016. godine.
U kampanji za Kamalu Harris, bivša državna tajnica Clinton pozvala je Amerikance da izborom demokratske kandidatkinje konačno sruše “najviši i najteži stakleni strop”. Ali uzalud.
Iako su ti porazi očito rezultat osobnosti i popularnosti njihova protivnika Donalda Trumpa u oba slučaja, za mnoge je promatrače mizoginija u američkom društvu također jedan od faktora.
Kamala Harris i Donald Trump jasno su iznijeli radikalno suprotne vizije o položaju žena i njihovim pravima.
Kampanja republikanca bila je začinjena uvredljivim ili prezirnim komentarima prema ženama, upućenih od samog Trumpa ili njegovih političkih i medijskih pristaša.
Hvalio je snažne vođe, okružio se šampionima borilačkih sportova i primarno je htio pokazati sliku snage.
Predstavljao se kao “zaštitnik” žena i uvjeravao da će ih zaštititi “željele to ili ne”. Marljivo se udvarao biračkom tijelu koje je, bez sumnje, bilo naklonjeno kriptovalutama, MMA-u i smatra da je američko društvo utonulo u woke kulturu.
Donald Trump opisao je Kamalu Harris kao “mentalno retardiranu” i “ludu”. Govorio je da bi bila “igračka” drugim svjetskim vođama ako bi postala predsjednica.
To tradicionalno poimanje žene nije imalo odbojan učinak na dio ženskog biračkog tijela.
Dvostruki standardi
Sama demokratkinja nije otvoreno vodila kampanju time da bi mogla postati prva predsjednica Sjedinjenih Država.
Ali uvelike se oslanjala na slavne žene poput Beyoncé, Jennifer Lopez, Lady Gage i Oprah Winfrey, kladeći se da će njezina poruka doprijeti čak i do konzervativnih birača.
Harris je podržala prava žena, posebice pravo na pobačaj kao jednu od ključnih tema u kampanji. To očito nije bilo dovoljno da okupi dovoljno umjerenih konzervativnih žena, kako se nadala.
Michelle Obama je u gorljivom govoru na jednom predizbornom skupu snažno osudila dvostruke standarde u tretmanu dvoje kandidata za Bijelu kuću.
“Očekujemo da bude inteligentna, da se jasno izražava, da ima jasnu politiku, da nikada ne pokazuje previše ljutnje, da uvijek iznova dokazuje da zaslužuje svoje mjesto”, rekla je Obama okupljenima.
“Ali od Trumpa ne očekujemo baš ništa. Nimalo razumijevanja politike, nimalo sposobnosti konstruiranja koherentnog argumenta, nimalo poštenja, pristojnosti ili morala”, rekla je bivša prva dama Sjedinjenih Država.
Ovog ljeta se ponovno pojavio video iz 2021. u kojemu budući američki potpredsjednik, senator J. D. Vance, proziva demokratkinje na vlasti da su hrpa “nesretnih žena s mačkama” bez “izravnog interesa” za zemlju, budući da nemaju potomstva.
Kamala Harris, koja nema biološke djece, odgaja djecu svog supruga Douga Emhoffa iz njegovog prvog braka.
U proteklih sedam godina, prema think tanku American Enterprise Institute, više se nego udvostručio udio mladića koji vjeruju da su Sjedinjene Države otišle “predaleko” u promicanju ravnopravnosti spolova.