Vodstvo tvrtke Rasco iz Kalinovca održalo je tiskovnu konferenciju za medije tvrtke o poslovnim rezultatima 2018. i najavama planova za 2019. Ivan Franičević, predsjednik Uprave Rascoa izjavio je u srijedu u Zagrebu da tvrtka u razdoblju 2018.-2020. planira uložiti 71 milijun kuna kako bi proširila svoju ponudu u područja koja ne ovise o klimatskim promjenama, a prenosi Poslovni.hr
Naime, ulažu u razvoj nove generacije opreme za čišćenje javnih površina u gradovima, koja ga neće samo učiniti otpornim na klimu već mu i povećati tržište.
– Radimo malu, kompaktnu gradsku čistilicu LYNX, zapravo veliki usisavač koji kruži gradom i skuplja otpatke, proizvod koji se koristi u svim godišnjim dobima i proizvod za kojim, umjesto u stotinama, tržište postoji u tisućama komada – kazao je Frančević te pojasnio kako će od ukupne investicije 33 milijuna kuna uložiti u povećanje proizvodnog kapaciteta, dodatnih 27 milijuna u tehnologiju i edukaciju zaposlenika te 11 milijuna kuna u razvoj novih proizvoda.
U sklopu investicije je i izgradnja solarne elektrane na krovu tvornice u Kalinovcu, a koja će godišnje proizvoditi 500.000 kilovat sati energije i time zadovoljavati 50 posto potreba tvrtke za strujom. Još veći dio investicije je razvoj spomenutog električnog vozila LYNX-a na kojem kompanija surađuje s Fakultetom elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
Inače, Rasco je započeo svoje poslovanje 1990. kao radionica za servis poljoprivrednih strojeva u iznajmljenim prostorima. Fokus je uskoro preusmjeren na servisiranje opreme cestarskih poduzeća koja su na domaćem, hrvatskom, tržištu osjećala nedostatak kvalitetne postprodajne podrške od strane svojih dobavljača.
Danas su prisutani u više od 30 tržišta Europe, središnje i sjeverne Azije te Sjeverne Amerike. U moderno opremljenim pogonima odvija se u potpunosti integriran proces proizvodnje koji počinje sirovim metalom, a završava gotovim proizvodom.
Usporedno s rastom proizvodnih kapaciteta raste i broj proizvoda u RASCO proizvodnom programu. Od jednog uređaja dalekih 90.-ih godina, danas RASCO proizvodi više od 50 proizvoda za ljetno i zimsko održavanje prometnica.
Na slici: Ružica Petričec Fabijanec, Ivan Franičević, Mario Štefanec/Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
prigorski.hr





