Najbolja hrvatska kajakašica Anamaria Govorčinović, koja je u subotu osvojila naslov svjetske doprvakinje na 500 m u kanadskom Halifaxu, u nedjelju je svojoj kolekciji odličja s velikih natjecanja dodala broncu na 1000 metara.

Aktualna europska doprvakinja iz 2021. sjajno je rasporedila snagu i taktički odveslala utrku u kojoj je naslov svjetske prvakinje osvojila Australka Alyssa Bull koja je stazu prošla u vremenu od 4:27.65 minuta. Srebro je osvojila Mađarica Eszter Rendessy koja je za pobjednicom zaostala za 1.31 sekundu.

Govorčinović se do polovice staze držala oko petog mjesta, da bi na prolazu 250 metara od cilja zasjela na treće mjesto koje je uspjela obraniti do cilja u koji je ušla s 5.96 sekundi zaostatka za novom svjetskom prvakinjom.

Najbolja hrvatska kanuistica Vanesa Tot sa Svjetskog prvenstva u Halifaxu vraća se sa šestim mjestom osvojenim u utrci jednokleka na 500 metara te osmim mjestom na dionici od 200 metara.

Hrvatska olimpijka iz Slavonskog Broda je u nedjelju imala samo pola sata za odmor između dviju utrka. Prvo je startala na 200 metara i kad je vidjela da ne može konkurirati za bolji plasman, odlučila je uštediti nešto snage za utrku na 500 metara.

Na 200 metara je naslov svjetske prvakinje po drugi put u karijeri osvojila 20-godišnja Amerikanka Nevin Harrison, koja je prošle godine u Tokiju osvojila olimpijsko zlato. Tot je za njoj zaostala za 3.37 sekundi. U “mrtvoj utrci” za srebro Španjolka Maria Corbera je za jednu stotinku nadmašila Kineskinju Lin Wenjun, koja se morala zadovoljiti broncom.

Na 500 metara je nova svjetska prvakinja Ukrajinka Ljudmila Luzan, koja je na 200 metara ciljem prošla iza Vanese Tot. Srebro je osvojila domaća predstavnica Sophia Jensen koja je za pobjednicom zaostala za 87 stotinki, dok je bronca pripala Čileanki Mariji Maillard (+2.09), četvrtoj u finalu na 200 m.

U drugom nastupu je Vanesa Tot bila u borbi i za četvrtu poziciju, da bi na kraju ciljem prošla šesta sa zaostatkom do 7.51 sekundi za pobjednicom.