Kandidat za predsjednika Republike Tomislav Jonjić poručio je u srijedu prilikom posjeta Studentskom domu “Stjepan Radić” i razgovora sa studentima da je ključni problem koji demoralizira mlade korupcija i nepotizam koji vladaju hrvatskim društvom, što je potrebno iskorijeniti.
Jonjić je ispred Studentskog doma “Stjepan Radić” također izjavio novinarima da je Hrvatskoj u prvom redu potrebna temeljita reforma pravosuđa, koja nije kozmetička, koja se ne svodi na stvaranje novih radnih mjesta i na suvišno trošenje i razdvajanje sudova, nego na to da Hrvatska doista postane pravna država.
“Onog trenutka kad Hrvatska postane pravna država, što danas nažalost još nije, onda će se dobar dio problema koje mladi imaju i koje imamo svi mi, početi rješavati”, poručio je Jonjić nakon što je u domu razgovarao s mladima o problemima koje imaju u hrvatskom društvu.
Samim time će, ustvrdio je, doći do popravljanja demografskih prilika te će se stati na kraj i migracijama za koje smatra da nas ugrožavaju.
Upitan vjeruje li glavnom državnom odvjetniku Ivanu Turudiću ili stranci Možemo! koja ga proziva da se uključio u kampanju jer su protiv njihove kandidatkinje Ivane Kekin pokrenuti izvidi zbog kupnje zemljišta u Istri, Jonjić je rekao da ne vjeruje nikome.
“Samom činjenicom da sam odvjetnik oprezan sam prema svemu onome što nije dokazano u sudskom postupku”, poručio je Jonjić, dodavši da se ne želi “upletati u prljavštine” ni “cipelariti nikoga”.
Nezavisni predsjednički kandidat Tomislav Jonjić novinarima je rekao da će u preostalih nekoliko dana kampanje posjetiti veće gradove u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini te da ima sučeljavanja i nastupe na televiziji i radiju.
Nezadovoljan je što je kampanja vrlo kratka, a smatra da je to odluka premijera Andreja Plenkovića.
“Njemu je potpuno jasno da je za njegovog kandidata, dakle za kandidata vodstva HDZ-a a ne kandidata HDZ-a najbolje da ta kampanja bude što kraća jer je svaki nastup i svaki istup Dragana Primorca blamaža i za njega i za onoga koji su ga kandidirali”, ustvrdio je Jonjić.
Objasnio je da rokovi o trajanju izborne kampanje nisu propisani zakonom, te da nije bilo zapreke da kampanja traje 10 ili 15 dana dulje.
Upitan razmišlja li i on da se nekome obrati s pismom, poput Marije Selak Raspudić koja je pisala Milanoviću da ne brine o Hrvatima u BiH, a Primorac piše Milanoviću na Facebooku, ispričao je vic 1972. kad se diljem Jugoslavije širilo pismo druga Tita.
“Onda je bio vic da se pismo piše onima koji su daleko, a ne onima koji su blizu. U konkretnom slučaju ti ljudi koje ste spomenuli pišu onima koji su im itekako bliski, i ideološki i politički i osobno. Ja takva pisma pisati neću”, odgovorio je Jonjić.