U povodu Svjetskog dana šećerne bolesti koji se obilježava 14. studenog, u utorak je održana javnozdravstvena akcija za pripadnike Oružanih snaga u organizaciji HZJZ-a i Ministarstva obrane, s ciljem prevencije šećerne bolesti i podizanja svijesti o važnosti ranog otkrivanja.
Akcija je obuhvatila mjerenje šećera, kolesterola, krvnog tlaka, težine i tjelesnog indeksa mase kao ključnih faktora koji utječu na zdravlje srca i krvnih žila i na razvoj šećerne bolesti.
Državni tajnik Ministarstva obrane Branko Hrg izrazio je zahvalnost HZJZ-u, naglašavajući važnost ovakvih inicijativa za pripadnike vojske, zbog specifičnih izazova i stresa s kojima se susreću. “Imati priliku pratiti zdravlje na ovaj način od izuzetne je važnosti za vojsku, ali i za širu javnost kako bi svi mogli na vrijeme reagirati,” istaknuo je Hrg.
Šećerna bolest je ‘tihi ubojica’ od kojeg boluje čak 400 tisuća građana Hrvatske, rekao je savjetnik načelnika Glavnog stožera OSRH za zdravstvo general-bojnik Boris Zdilar. “Ovakve preventivne akcije iznimno su korisne, jer mjerenje krvnog tlaka, kolesterola i drugih faktora pomaže u ranom otkrivanju bolesti,” rekao je Zdilar, dodajući da bi se ovakvi pregledi trebali nastaviti zbog koristi koje donose vojsci, ali i općoj populaciji.
“Na brojku od 400 tisuće oboljelih nadovezuje se i otprilike 200 tisuća građana koji vjerojatno imaju šećernu bolest, ali to ne znaju”, rekla je Ivana Brkić Biloš iz HZJZ-a. Naglasila je da su upravo to razlozi za pokretanje javnozdravstvenih akcija, jer su, kako kaže, preventivni pregledi ključni za rano otkrivanje i smanjenje rizika od komplikacija.
“S promjenom životnih navika možemo smanjiti pojavnost kroničnih bolesti, među kojima su šećerna bolest i bolesti srca i krvnih žila, jer su prekomjerna tjelesna težina i nezdrava prehrana vodeći čimbenici za nastanak kroničnih bolesti”, istaknula je.
Savjetnica ministra zdravstva za sestrinstvo Snježana Krpeta istaknula je kako se hrvatsko zdravstvo vraća korijenima javnog zdravstva i primjene prevencije u svakodnevnom životu, podsjećajući na nužnost rane dijagnoze. “Nažalost, većina branitelja dolazi u bolnice u kasnim stadijima bolesti, a slično je i kod opće populacije. Zato apeliram na sve, posebno vojnike, da vode računa o svom zdravlju,” poručila je.
Docent Tomislav Benjak iz HZJZ-a izrazio je zadovoljstvo velikim odazivom na preglede. “Preventiva nema alternativu i nadam se da ćemo ovakvim akcijama postići široki odaziv i podići svijest,” rekao je Benjak.