Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković izjavio je u četvrtak da se na području Virovitičko-podravske županije provode projekti vrijedni više od 100 milijuna eura, te je pohvalio što će od iduće godine sva djeca pohađati jednosmjensku nastavu.
Jandroković je, tijekom posjeta županiji u povodu Dana općine Pitomača, razgovarao u Virovitici sa županijskim i gradskim čelnicima o razvojnim projektima na području zdravstva, socijalne skrbi te predškolskog i školskog sustava.
“Izuzetno mi je drago da sam danas u Virovitičko-podravskoj županiji imao priliku upoznati se s projektima koji se ovdje provode. Riječ je o ulaganjima vrijednim više od 100 milijuna eura, koja mijenjaju kvalitetu života ljudi nabolje”, rekao je Jandroković novinarima.
Istaknuo je kako će već ove godine sva djeca na području županije imati osigurana mjesta u dječjim vrtićima, dok se od iduće godine očekuje uvođenje jednosmjenske nastave u svim školama.
“Radovi na školama, vrtićima i sportskim dvoranama omogućit će znatno viši standard u obrazovanju te bolje uvjete za djecu i njihove obitelji”, kazao je predsjednik Sabora.
Posebno je izdvojio projekte navodnjavanja, ocijenivši da je riječ o primjeru dobre prakse na nacionalnoj razini.
“Razina razvijenosti sustava navodnjavanja u ovoj županiji jedinstvena je u Hrvatskoj i predstavlja važan temelj za daljnji razvoj poljoprivrede i prehrambene industrije”, rekao je.
Naglasio je i važnost suradnje lokalne i državne razine u provedbi razvojnih projekata.
“Vidljiva je izvrsna suradnja između županije, gradova, općina i države, a rezultat su konkretni projekti koji služe dobrobiti građana”, poručio je Jandroković.
Povijesna obrazovna reforma
Domaćin sastanka, župan Igor Andrović, posebno je istaknuo ulaganja u obrazovanje i predškolski odgoj.
“Provodimo povijesnu obrazovnu reformu. Gradimo 11 novih škola i četiri školske sportske dvorane kako bismo omogućili da sva djeca pohađaju nastavu u jednoj smjeni”, rekao je Andrović.
Dodao je kako je na području županije dosad izgrađeno 16 novih dječjih vrtića te da su u tijeku radovi na još tri vrtića u Pitomači, Slatini i Virovitici.
Govoreći o prometnoj infrastrukturi, Andrović je naglasio važnost izgradnje brze ceste koja će povezati Zagreb, Bjelovar i Viroviticu. Radovi su završeni na dionici od Virovitice do Špišić Bukovice, dok su u tijeku aktivnosti na dionicama prema Bjelovaru.
“Očekujemo da tijekom iduće godine radovi budu otvoreni na cijeloj trasi, a ako sve bude teklo prema planu, brza cesta mogla bi biti dovršena do 2030. godine”, rekao je Andrović.
Naveo je kako je dosad izgrađeno oko 2700 hektara sustava navodnjavanja, a uskoro počinje gradnja dodatnih 700 hektara.
“Želimo doći do 10.000 hektara pod sustavima navodnjavanja jer klimatske promjene sve snažnije utječu na poljoprivredu. Na područjima s navodnjavanjem prinosi su u i do 100 posto veći nego na površinama bez navodnjavanja”, rekao je Andrović.
Nakon sastanka Jandroković se uputio na mjesno groblje u Turnašici položiti vijenac i zapaliti svijeću kod spomenika prvom potpredsjedniku Hrvatskog sabora Stjepanu Sulimancu, u povodu 32. obljetnice njegove smrti.






