Jedan od razloga odlaska premijera Zorana Milanovića u Japan je i razgovor s japanskim premijerom o gradnji Plomina C, kazao je u srijedu ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak na 4. konferenciji o energetskoj budućnosti održanoj, dodavši i kako neće biti referenduma o eksploataciji nafte iz Jadrana prije potpisivanja ugovora s koncesionarima.
Premijer Zoran Milanović doputovao je u utorak u Japan, a u srijedu će se sastati s japanskim premijerom Shinzom Abeom.
“Iznimno sam zadovoljan što je naš premijer dobio poziv od japanskog premijera i čast mi je da je Japan pokazao interes za suradnju s Hrvatskom”, kazao je Vrdoljak na konferenciji koju je organizirao tjednik Lider, istaknuvši kako će jedna od tema razgovora između dva premijera vjerojatno biti i gradnja Plomina C.
Ponudu za gradnju Plomina C, koja će stajati između 800 milijuna i milijardu eura, među ostalima dao je i japanski Marubeni, .
Vrdoljak očekuje da japanske tvrtke, i znanje uskoro dođu i u Hrvatsku i u regiju. Po njegovim procjenama, samo novoizgrađeni Plomin povećat će hrvatski BDP za 0,5 posto.
Na pitanje novinara hoće li se referendum o istraživanju i eksploataciji nafte u Jadranu održati prije potpisivanja ugovora sa koncesionarima, Vrdoljak je naveo kako je njegov posao sačuvati radna mjesta u Hrvatskoj, odnosno ne dozvoliti uvoznicima da upravljaju energetskom politikom zemlje.
“Moj posao je sačuvati Jadran, sačuvati naše more od zagađenja, prljavih uvoznih tankera, sačuvati naš Jadran od potencijalnih zagađenja od eksploatacije iz Italije, Albanije, Crne Gore. U suradnji sa svim relevantnim institucijama želimo sačuvati naš Jadran” naglasio je ministar gospodarstva.
Istaknuo je kako se ne boji batina samo da se taj posao odradi do kraja. “Ako treba dobit batina zbog tih populističkih poruka onda mene tucite po leđima” kazao je Vrdoljak. Na komentar da je zarada od turizma sto puta veća od potencijalne zarade od bušenja Jadrana, ponovio je da ne želi da uvozni lobi upravlja energetskom politikom Hrvatske.
“Provociraju oni koji o tome nemaju pojma, pitajte nešto ljude koji nešto znaju o tome. Znate li da uvozni tankeri nemaju akcijski plan zaštite Jadrana ako se nasukaju. Prije svega želim zaštititi naš Jadran i spriječiti gašenje radnih mjesta”, istaknuo je Vrdoljak.
Ponovio je kako će se ugovori s koncesionarima potpisivati kada budu spremni. Naglasio je kako neće biti referenduma o istraživanju Jadrana, čak i uz prijetnju da Hrvatska jednog dana plati penale zbog toga.
“Moj posao je da sačuvam radna mjesta, rafineriju, jer bez proizvodnje nafte zatvorit će se i Rijeka, i Petrokemija i sve ostalo. Ja to ne želim, ne samo da se na taj način izgube radna mjesta, već želim da se ubuduće ljudi dodatno zapošljavaju” naveo je Vrdoljak.
Posao sa istraživanjem nafte i plina u Jadranu nazvao je modelom na kojem nam čestitaju i ostale zemlje, poput Malte, Izraela i Albanije. “U tim zemljama održavamo konferencije, oni nam govore kako smo odradili najprofesionalniji i najbrži postupak kako bi što prije iskoristili svoje potencijale”, tvrdi Vrdoljak.
Potvrdio je lidersku energetsku poziciju Hrvatske u regiji, kazavši da Europska komisija sada traži od Hrvatske da u tom segmentu pomogne jugoistočnoj Europi.
Pohvalio je Hrvatsku elektroprivredu (HEP) jer je u nekoliko mjeseci preuzela pet posto slovenskog tržišta, ali je i pokudio jer se njezin iskorak u regiju nije dogodio prije. “Ako išta može podići rast hrvatskog BDP na stope od dva, tri ili četiri posto onda je jedino sigurno da se to nikada neće dogodit bez industrije i energetskog sektora”, navoe je Vrdoljak.
Istaknuo je i kako od čitavog energetskog sektora očekuje brzi ulazak prvenstveno u zemlje regije, a onda i šire. “I Europa i Hrvatska trebaju smanjiti ovisnost o uvozu energenata” rekao je Vrdoljak, najavivši skoru konferenciju o energetici koja će se početkom srpnja održati u Dubrovniku na kojoj će se razgovarati kako Hrvatska u energetskom smislu može pomoći zemljama jugoistočne Europe.
Inače, za vrijeme održavanja konferencije aktivisti koalicije udruga “S.O.S. za Jadran” održali su prosvjednu akciju u zagrebačkom Hypo Centru. Dolazak ministra gospodarstva na konferenciju popratio je isticanjem višemetarskih transparenata sa zgrade Hypo centra na kojima je stajalo “Ministar prljavih poslova”, “Ugovore potpisujemo, turizam otpisujemo” i “Mala zemlja za veliku mrlju”.
Voditelj Greenpeacea u Hrvatskoj Zoran Tomić u priopćenju je kazao kako od ministra Vrdoljaka traže da obustavi postupak potpisivanja štetnih ugovora s naftnim kompanijama o bušenju Jadrana i odluku o tom važnom pitanju prepusti grđanimana referendumu.
(Hina)
fah