Nakon što smo objavili vijest kako se većina križevačkih Gradskih vijećnika nije odrekla naknade u vrijeme korona krize na Facebook stranici našeg portala, javilo se par nezavisnih vijećnika koji su tvrdili kako su uplatili određeni iznos u socijalnu samoposlugu „Sveti Marko Križevčanin“.
S obzirom na tu informaciju provjerili smo o kojem je iznosu riječ i koliko gradski vijećnici mogu zaraditi bavljenjem križevačkom politikom.
Prvo upit smo poslali u križevačku Gradsku upravu koji su nam odgovorili kako se odlukom o raspoređivanju sredstava za financiranje političkih stranaka i nezavisnih vijećnika, zastupljenih u Gradskom vijeću Grada Križevaca za narednu godinu raspoređuju sredstva koja se u Proračunu Grada Križevaca osiguravaju za redovito godišnje financiranje političkih stranaka i nezavisnih vijećnika.
– Od početka mandata u Proračunu Grada Križevaca svake godine osigurana su sredstva za financiranje političkih stranaka i nezavisnih vijećnika u iznosu 100 tisuća kuna.
Ista su podijeljena prema ključu u navedenim Odlukama koje su objavljene u Službenom Vjesniku Grada Križevaca – poručili su iz Grada.
Nakon nepotpunog odgovora u Gradu obratili smo se nezavisnom Eduardu Krmpotiću, potpredsjedniku Gradskog vijeća koji je otkrio kako je naknada za financiranje stranaka ili članova predsjedničkih tijela u prosjeku 1.157,40 kuna tri puta godišnje, dok su osobne naknade koje se uplaćuju za vijeća i odbore 170 kuna, odnosno nakon što je promijenjen zakon, ona iznosi 200 kuna.
Ako zbrojimo te iznose koje nam je dao potpredsjednik Gradskog vijeća dobijemo da je svaki nezavisni vijećnik od početka svog mandata do danas dobio 14 800 kuna za stranke i minimalno 7 000 kuna za sudjelovanje na sjednicama odbora i vijeća.
Znači pojedinačno svaki vijećnik do sada je prihodovao oko 22 000 kuna, a ukupno osam nezavisnih vijećnika je u dosadašnjem mandatu uprihodilo oko 180 tisuća kuna do sada.
Križevačko predstavničko tijelo broji 21 vijećnika, a nezavisni su najbrojniji pa im po tom ključu pripada i najviše novaca.
Što se tiče sporne naknade koju su navodno nezavisni vijećnici uplatili socijalnoj samoposluzi, Krmpotić je istaknuo kako je uplata realizirana, 200 kuna po vijećniku ili ukupno 1 600 kuna.
Tu informaciju smo provjerili i u Gradskom društvu Crvenog križa koji su nam naglasili kako su u kontaktu s Gradom te su im dostavili broj žiro računa socijalne samoposluge, ali kako do vikenda nisu primili još nikakvu uplatu.
Treba spomenuti da Grad ne može uplatiti osobni primitak pa će vjerojatno vijećnici najavljenih 200 kuna proslijediti socijalnoj samoposluzi nakon što im iz Grada sjednu sredstva na račune.
mm/prigorski.hr