Manje općina, načelnika, donačelnika i komunalnih redara. To je nešto o čemu slušamo već godinama, a sada to Vlada želi potaknuti poticajem od 100 milijuna kuna. Odluka je sada na lokalnim vlastima, a neke zagorske općine već su je donijele, javlja RTL.
Zlataru gravitira osam općina. Među njima i Konjščina. Već su spojili poslove turističke zajednice, a spremni su dijeliti i komunalce.
“Planiramo spajanje više toga od EU fondova do nekih komunalija pa poljoprivrednih redara. Naravno da je dobra ideja i trebaju ta dodatna sredstva. Međutim, teško je o tome pričati jer se o tome puno priča, a plan i program nisu objavljeni”, kaže Jasenka Auguštan-Pentek (SDP), gradonačelnica Zlatara.
O spajaju s gradom Vukovarom, Općina Bogdanovci već dugo razmišlja, a u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji neke općine spremne su na funkcionalno, ali ne i na stvarno spajanje. Reforma lokalne i regionalne samouprave nedosanjani je san Mostovaca, čija je ministrica Uprave bila Dubravka Jurlina Alibegović.
U Ministarstvu financija kažu da su u tijeku posljednje konzultacije s Europskom komisijom. Općina je 428, a cilj je do 2026. ukinuti njih 85 i spojiti poslove u 171.
Te dobre jedinice koje su se same ukinule ili spojile poslove, država bi mogla nagraditi s ukupno 100 milijuna kuna. Funkcionalno spajanje općine da, ali potpuno ne. Kaže načelnica Općine koja ima 3 i pol tisuće stanovnika, Anita Curiš Krok (SDP), načelnica Općine Konjščina.
“Mislim da je 100 milijuna kuna premalo, a o tome pričati bez porezne reforme koja će vidjeti koje su općine održive, a koje ne, mislim da do tada o tome ne možemo raspravljati”, tvrdi.
Jedinice lokalne samouprave dvije bi godine zadržale ista sredstva iz proračuna koja su im bila na raspolaganju i prije spajanja, a dobit će i bonus na temelju uštede postignute u pet godina nakon spajanja.