Predstavnici HSLS-a u utorak su predložili uvođenje e-licitacija u javnim nabavama u zdravstvu kako bi se unaprijedio zdravstveni sustav i spriječile koruptivne afere te se, kako su rekli, sukladno svojoj političkoj snazi i svom dijelu odgovornosti građanima ispričavaju zbog afere Mikroskop.
HSLS-ovci su na konferenciji za novinare u Saboru od Ministarstva zatražili reviziju hrvatskog zdravstvenog sustava, odnosno da se uvede e-licitacija kao novi model javne nabave u zdravstvu te kontinuirana mjesečna javna izvješća o provedenoj reviziji nabave u zdravstvu da bi se, kako kažu, skinula teška sjena s hrvatskog javnog zdravstva nakon afere Mikroskop u kojoj je uhićen tadašnji ministar zdravstva Vili Beroš.
„Zakon o javnoj nabavi nije hrvatski specifikum, već je isti za sve EU članice, ali iako je uveden s najboljom namjerom, pokazao se neuspješnim u hrvatskim prilikama, a u pogledu transparentnosti javne nabave pokazao se neučinkovit. Umjesto smanjenja cijena javne nabave uzrokovao je povećanje istih te donio dodatnu tromost u sustav”, ocijenio je saborski zastupnik HSLS-a Darko Klasić.
Zamjenik predsjednika HSLS-a Mirko Budiša ustvrdio je da je nakon afere Mikroskop postalo očito da je u zdravstvu, ali sigurno i u cijeloj javnoj nabavi nužno mijenjati sustav javne nabave kako bi postao transparentniji te kako bi se spriječila daljnja zlouporaba sustava.
HSLS je pouzdan partner u Vladi i kao odgovorna i pristojna stranka dijelimo i dobro i loše i u kontekstu afere Mikroskop, čije ćemo dimenzije tek otkriti, i mi se u dijelu naše odgovornosti sukladno našoj političkoj snazi, ispričavamo građanima što se to dogodilo, ali ćemo zato poduzeti sve da se te afere raščiste”, kazao je Budiša. Nada se da će nova ministrica zdravstva iskoristiti HSLS-ov prijedlog e-licitacija kako bi poboljšala sustav javne nabave
„HSLS je dao potpori novoj ministrici zdravstva Ireni Hrstić i nadamo se da će poboljšati zdravstveni sustav, posebice u segmentu javnih nabava. Podržavamo nastojanja Vlade da se propituju sve javne nabave unazad nekoliko godina kako bi se utvrdile eventualne nepravilnosti i smanjio rizik njihova ponavljanja”.
Kako bi postigli nultu stopu tolerancije na korupciju u zdravstvu, smatraju da bi se uvođenje sustava nabave putem otvorenih javnih e-licitacija postigla potrebna transparentnost kao i cjelovita dostupnost javnosti svih podataka o javnim nabavama u hrvatskom zdravstvu.
Sustavi e-licitacije bi pri tome, napominju, ispunio sve ove zadatke jer bi bio potpuno softverski automatiziran te bi time, uz potpunu transparentnost postupka javne nabave, ostvario najbolje tržišne cijene za materijal i uređaje u zdravstvu.
„Model e-licitacija u prosjeku nosi uštedu između 15 i 20 posto sredstava pri nabavi, a s druge strane omogućuje i dobavljačima podnošenje višestrukih ponuda kako bi povećali svoje šanse za dobivanje natječaja.
Iako se već primjenjuju i u Hrvatskoj, u jednostavnoj nabavi, do 26.500 eura, ne koriste ih sve ustanove jer nije obvezna i ne postoji jedinstveno softversko rješenje, kažu u HSLS-u.