Odbor za proračune paket EU pomoći u ponedjeljak je odobrio od 823 milijuna eura za saniranje posljedica potresa u Hrvatskoj, poplava u Poljskoj te koronakrize u nekoliko članica.

Riječ je o pomoći iz Fonda solidarnosti Europske unije (EUSF) koja će se raspodijeliti na sljedeći način:

  • Hrvatskoj je za saniranje posljedica razornog potresa u Zagrebu odobreno ukupno 683,7 milijuna eura. Predujam u iznosu od 88,9 milijuna eura već je isplaćen, ostatak slijedi.
  • Više od 7 milijuna eura odlazi u Poljsku kako bi se poduprli projekti obnove nakon velikih poplava koje su u lipnju pogodile Potkarpatsko vojvodstvo.
  • Više od 132,7 milijuna eura odlazi na isplate predujma Hrvatskoj, Njemačkoj, Irskoj, Grčkoj, Mađarskoj, Španjolskoj i Portugalu za saniranje javnozdravstvenih posljedica koje je izazvao virus COVID-19, početkom godine.

Hrvatska je 10. lipnja 2020. podnijela zahtjev za mobilizaciju Fonda, nakon potresa u ožujku 2020. koji je pogodio grad Zagreb te Zagrebačku i Krapinsko-zagorsku županiju. U svojem su zahtjevu, koji je Komisija primila 10. lipnja 2020., a koji je ažuriran 28. i 31. srpnja, hrvatska nadležna tijela ukupnu izravnu štetu procijenila na 11,6 milijardi eura, odnosno 22,9 % hrvatskog BND-a.

Hrvatska je ukupan trošak prihvatljivih hitnih operacija od ključne važnosti i operacija oporavka procijenila na 2,27 milijardi eura, pri čemu se najveći dio odnosi se na troškove obnove infrastrukture, osobito obrazovne i zdravstvene, te na troškove privremenog smještaja. Hrvatskoj je, u skladu s dosadašnjom praksom i stopama pomoći, odobrena isplata iz Fonda od ukupno 683,7 milijuna eura. Prema zahtjevu, isplaćen joj je predujam od 88,9 milijuna eura.

Fond za solidarnost EU-a kao odgovor na koronakrizu

Kao dio Investicijske inicijative za odgovor na koronavirus, ove su godine izmijenjena i pravila Fonda za solidarnost EU-a te je time prošireno područje primjene načela solidarnosti EU-a, kako bi Unija  – uz reakciju na prirodne katastrofe – mogla pomoći i u rješavanju izvanrednog stanja velikih razmjera u području javnog zdravlja.

Ukupno 19 država članica EU-a (Austrija, Belgija, Hrvatska, Češka, Estonija, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovenija i Španjolska) i tri države kandidatkinje za članstvo (Albanija, Crna Gora i Srbija) zatražile su pomoć u borbi protiv posljedica koronakrize. Sedam gore spomenutih zemalja zatražilo je plaćanje predujma, što je predmet ovog glasanja.