Hrvatski sabor u utorak će obilježiti svoj Dan, spominjući se 8. listopada 1991. kada je prvi saborski saziv jednoglasno donio povijesnu Odluku o raskidu svih državnopravnih veza Hrvatske s bivšom državom SFRJ.

Tu odluku donio je nakon što je prethodnoga dana istekao tromjesečni moratorij na njegovu Ustavnu odluku o samostalnosti i suverenosti od 25. lipnja 1991. te nakon što su zrakoplovi JNA bombardirali Banske dvore u kojima je bilo smješteno državno vodstvo na čelu s predsjednikom Franjom Tuđmanom.

Zbog sigurnosnih razloga, svoju povijesnu sjednicu Sabor je 8. listopada 1991. održao u zgradi Ine u Šubićevoj ulici u Zagrebu.

Dan Hrvatskog sabora obilježit će se izvođenjem hrvatske himne Lijepa naša domovino, minutom šutnje i obraćanjem predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića u kojem će podsjetiti na povijesne trenutke i odluke.

Prije sjednice izaslanstvo Hrvatskog sabora predvođeno Jandrokovićem na groblju Mirogoj položiti će vijence i upaliti svijeće kod spomenika “Glas hrvatske žrtve – Zid boli”, kod Središnjega križa u Aleji poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, te na grobu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana.

Do 2020. godine 8. listopada obilježavao se kao Dan neovisnosti, bio je državni blagdan i neradni dan, a novim kalendarom blagdana utvrđeno je da će se obilježavati kao Dan Hrvatskoga sabora, spomendan i radni dan.

Teme Sabora zakup poslovnih prostora, izvješće Turudića i rebalans proračuna

U radnom dijelu sjednice, Sabor će u utorak raspraviti izmjene Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora kojima se uređuju postupci sklapanja ugovora o zakupu sa zakupnicima kojima ističu ili su već istekli ranije sklopljeni ugovori o zakupu poslovnog prostora u vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno vlasništvu lokalne jedinice. Nakon toga raspravljat će o izmjenama Zakona o potvrđivanju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.

U nastavku tjedna zastupnike čeka još šest točaka i glasovanje u petak.

U srijedu će glavni državni odvjetnik Ivan Turudić podnijeti izvješće o radu državnih odvjetništva u 2023. godini, što će biti još jedna prilika oporbi da pokuša dobiti odgovore na pitanja o curenju informacija iz istraga.

Cijeli četvrtak rezerviran je za raspravu o rebalansu proračuna za 2024. godinu, koja se obično protegne na cijeli dan. Rebalansom se predlaže povećanje prihoda za 1,8 milijardi eura u odnosu na izvorni proračun, na 30,3 milijarde eura, a rashoda za 976 milijuna eura, na 33,6 milijardi eura.

U petak Sabor će glasati o raspravljenim točkama u protekla dva tjedna, ali ne i o rebalansu proračuna jer da bi se glasalo o podnesenim amandmanima i rebalansu mora proteći tri dana od dana rasprave.