Hrvatska nogometna reprezentacija u petak će u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva igrati protiv Brazila, koji je je u susretu osmine finala bio uvjerljiv protiv Južne Koreje sa 4-1 (4-0).

Brazil je sve dvojbe oko prolaska riješio u prvom poluvremenu kada su mrežu Korejaca tresli Vinicius (7), Neymar (13-11m), Richarlison (29) i Paqueta (36). U nastavku je Seung-Ho Paik (76) ublažio poraz Južne Koreje.

Bio je to jedna od najboljih predstava Brazilaca u zadnje vrijeme, a prvo poluvrijeme možda i najbolje Carioca u zadnjih 30-tak godina. Razigrani i opasni Brazilci opsjedali su vrata Korejanaca, a njihov vratar može biti sretan sa samo četiri gola u svojoj mreži.  Nakon poraza od Kameruna, brazilski izbornik Tite je izveo najbolji sastav, na čelu s oporavljenim Neymarom.

Brazilska samba započela je u 7. minuti kada je ubačaj Raphinhe pronašao samog Viniciusa na drugoj strani, a napadač Reala gađa precizno kut vrata. Šest minuta kasnije Richarlisona ruši Woo-Young Jung, a Neymar zabija iz penal za 2-0.

Suočeni s velikim zaostatkom nakon samo 13 minuta, Korejanci su se otvorili pa In-Beom Hwang gađa rašlje u 17. minuti, ali Alisson čudesno brani.

U 29. minuti Brazilci su odigrali najljepšu akciju uopće na mundijalu, odigranu iz prvoga dodira. Počela je minijaturom Richarlisona, odigran je dupli pas sa Thiago Silvom, a Richarlison izlazi sam ispred vratara i gađa dalji kut za 3-0.  U proslavi gola su tada sudjelovali svi Brazilci, kao i izbornik Tite,koji je i sam zaplesao sambu.

U 36. minuta nova atraktivna akcija Brazilaca, koju je završio golom Paquete.

Heung-Min Son je početkom drugog dijela dobro pucao u desnu stranu gola, ali je golman pokazao odličan refleks i obranio mu šut, a i korejanski vratar je 55. minuti obranio šut Raphinhe, koji je atraktivno predriblao dva braniča.

Hrabri Korejanci odigrali su drugi dio bez kompleksa i nagrađeni su golom u 76. minuti. Seung-Ho Paik je došao do lopte i uputio snažan udarac sa velike udaljenosti koji je odsjeo u samom kutu brazilskih vrata.

Brazilska nogometna legenda Pele večeras je iz bolnice navijao za reprezentaciju svoje zemlje.

“Godine 1958. hodao sam ulicama razmišljajući o ispunjenju obećanja koje sam dao svom ocu”, napisao je trostruki osvajač Svjetskog prvenstva na svom Twitteru, uz fotografiju tada 17-godišnjeg Pelea. “Znam da su mnogi sada dali slična obećanja i također traže svoje prvo Svjetsko prvenstvo. Gledat ću utakmicu iz bolnice i navijat ću za svakog od vas. Sretno,” dodao je Pele u poruci koja je dodatno motivirala Brazilce.

BRAZIL – JUŽNA KOREJA 4-1

Strijelci: 1-0 Vinicius Junior (7), 2-0 Neymar (13pen), 3-0 Richarlison (29), 4-0 Paqueta (36), 4-1 Seung-Ho Paik (76)

Pred 44.000 gledatelja na stadionu 974 sudio je Turpin iz Francuske.

BRAZIL: Alisson (80. Weverton) – Eder Militao (63. Alves), Marquinhos, Thiago Silva, Danilo (72. Bremer) – Paqueta, Casemiro, Neymar (80. Rodrygo) – Raphinha, Richarlison, Vinicius Junior (72. Martinelli)

JUŽNA KOREJA: S. Kim – M. Kim, Kim, Y. Kim, J. Kim (46. C. Hong) – J. Lee (74. K. Lee), I. Hwang (65. Paik), W. Jung (46. J. Son), H. Hwang – H. Son, G. Cho (80. U. Hwang)