Ministar Tomislav Čorić sinoć je u Direktu izazvao pravu energetsku senzaciju kad je rekao da je Vlada zainteresirana za gradnju i drugog bloka Nuklearne elektrane Krško. To je već najavila slovenska Vlada i Čorić smatra da je šteta da taj projekt prođe bez nas, obzirom da je Hrvatska suvlasnica Nuklearke.

Ali riječ je o poslu od nekoliko milijardi eura, a Europska komisija nuklearke ne tretira kao izvor zelene energije za koje se može dobiti subvencija. Međutim Hrvatska, Slovenija i još osam zemalja rade upravo na tome. Da za nuklearke možemo dobiti poticaje kao za vjetrolektrane. Uspiju li u tome, Andrej Plenković koji će vladati duže od raspada nuklearnog otpada i neki budući slovenski premijer za deset godina stisnut će gumb za paljenje drugog reaktora.

Uz Nuklearnu elektranu se već godinama beru zdrave jabuke i na taj način se prikazuje koliko je ova e nergija neopasna, ali u skoroj budućnosti jabuke bi s ovog mjesta trebale nestati.

Tik uz postojeću nukleraku Krško, na ovoj plantaži jabuka – kroz 10 godina trebao bi niknuti drugi blok nuklerke. A koja će imati reaktor snage 1100 megavata, s godišnjom proizvodnjom struje od 8 do 12 teravatsata.

“Da, spremni smo sudjelovati u izgradnji drugog bloka”, rekao je Ćorić 18. listopada 2021.

Da bi se to moglo dogoditi bilo je jasno nakon što je prije tjedan dana, ministar financija i gospodarstva su zajedno s ministrima još devet zemalja Europske unije potpisali inicijativu za jače okretanje Europe nuklearnoj energiji. Drugim riječima, traži se da se na razini Unije nuklearke počnu financirati novcem iz EU fondova za zelenu energiju – jer to dosad nije bio slučaj.

“Nuklearna energija je čista energija, ona nije zelena, ali ne zagađuje okoliš. Onda se postavlja pitanje što je zelena energija. Što vi mislite da su to vjetroelektrane zelena energija? Da li vam stup od vjetroelektrane liči na drvo? Ili vam fotonaponski panel liči na travu? Sve je to relativno”, kaže profesor na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Davor Grgić.