Šest kompleta medalja podijeljeno je prvog dana najjačeg hrvačkog turnira na svijetu, Zagreb Openu, na kojem su u srijedu nastupali borci u slobodnom načinu, u kojem Hrvatska nije imala svoje predstavnike.

U kategoriji do 57 kg slavio je 17-godišnji Indijac Aman Aman koji je u finalu bio bolji (10-0) od Kineza Zoua Wanhaoa. Do 61 kg zlatnu medalju je osvojio osvajač dvaju brončanih odličja sa svjetskih prvenstava, 31-godišnji Mongolac Behbajar Erdenbat svladavši u finalu Ukrajinca Andrija Dželepa (9-2).

Armenac Vazgen Tevanjan je pobjednik kategorije do 65 kg, a do zlata je stigao bez borbe u finalu, jer njegov suparnik, Iranac Rahman Mousa Amouzadhalili zbog ozljede nije mogao nastupiti.

Gruzijsko finale je odlučivalo o pobjedniku u kategoriji do 70 kg, a u njemu je nadmoćan (10-0) bio Akaki Kemertelidze i osvojio zlatno odličje, dok se Giorgi Elbakidze morao zadovoljiti srebrnom medaljom.

Amerikanac Jason Michael Nolf obranio prošlogodišnji naslov pobjednika u kategoriji do 74 kg pobijedivši u finalu Iranca Hosseina Nooralija Abouzaripaškolaeija (10-1).

Nekadašnji europski doprvak Magomed Eldarovič Ramazanov, Rus koji nastupa pod bugarskom zastavom, slavio je u kategoriji do 86 kg, a u najneizvjesnijem finalu prvog dana natjecanja svladao je Kazahstanca Azamata Dauletbekova (8-5).

U četvrtak su na rasporedu preostale četiri težinske kategorije u slobodnom načinu, kao i dvije kategorije u konkurenciji žena.

Prvi hrvatski nastupi u Domu sportova bit će u petak, kad će na strunjaču izaći Iva Gerić u kategoriji ženskog hrvanja do 62 kg te Veronika Vilk u kategoriji do 68 kg. U petak će na strunjaču i hrvači grčko-rimskim načinom. U kategoriji do 77 kg Hrvatsku će predstavljati Antonio Kamenjašević i Pavel Puklavec, a u kategoriji do 87 kg čak trojica naših boraca: Ivan Huklek, Matej Mandić i Vjekoslav Luburić.

U subotu će hrvatski ljubitelji hrvanja moći navijati za Ivana Lizatovića i Mateja Rebića u kategoriji do 63 kg, dok će posljednjeg dana natjecanja nastupiti još osmorica hrvatskih reprezentativaca: Dominik Etlinger i Luka Malobabić do 72 kg, Filip Šačić, Karlo Kodrić i Božo Starčević do 82 kg te Filip Smetko, Vinko Prodanović i Kristijan Lukač do 97 kg.