Hrvatska pošta (HP) u povodu nadolazećih blagdana izdaje prigodnu marku “Božić 2015.”, na kojoj je detalj s vitraja zagrebačke katedrale, priopćeno je iz HP-a.
HP je ove godine za motiv božićne marke odabrao detalj vitraja iz svetišta zagrebačke prvostolnice, koji je nastao između 1843. i 1845. godine, a nastao je prema narudžbi kardinala Jurja Haulika. Autor marke je Petar Strmečki, fotograf i dizajner iz Zagreba, a prikazan je prizor Isusova rođenja.
Žig prvog dana bit će u uporabi 25. i 26. studenog u Poštanskom uredu. Nominalna vrijednost marke je 3,10 kuna, naklada maraka u arcima iznosi 700.000 primjeraka, a naklada samoljepljivih maraka u karnetima je 200.000 primjeraka u 20.000 karneta.
Marka se pušta u optjecaj 25. studenoga, a izdana je u arcima od 20 maraka i u karnetima od 10 samoljepljivih maraka, uz prigodnu omotnicu prvog dana.
Vitraj je izrađen u Münchenu u Zavodu za stakloslikarstvo kralja Ludviga I. Bavarskog. Na vitraju su radila trojica autora, znameniti slikar Max Ainmiller, Heinrich Maria von Hess i Wilhelm von Kaulbach.
Isti Zavod i autori radili su vitraje i za katedrale u Regensburgu, Kölnu, Glasgowu, Petrogradu… Zagrebački vitraji stoga su reprezentativni svjetski primjeri svoje funkcije, tehnike i vremena, stoji u priopćenju.
Marku “Božić 2015.” može se kupiti i u internetskoj trgovini HP-a.
prigorski.hr/Hina






