U utorak je u prostorijama Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) održana video konferencija kojom je potvrđen nastavak suradnje Hrvatske i Kine, odnosno Hrvatskog stolnoteniskog saveza (HSTS) i veleposlanstva NR Kine u Hrvatskoj.

Suradnja je uspostavljena 2018., a osim sponzorskog dijela tada je dogovorena i razmjena trenerskih kadrova, što je bilo jako važno za hrvatski stolni tenis jer je za partnera dobila najmoćniju stolnotenisku silu svijeta. Vrlo brzo u Hrvatsku su stigla tri kineska trenera sa Shanghai University of Sport – China table tennis collegea, koji su nekoliko mjeseci obilazili naše klubove.

“Nadam se da je naše kineske prijatelje, koji su nepobjedivi u ovom sportu, možda nagnalo i to što su tu njihovu nepobjedivost svojedobno prekinuli jedino hrvatski, nažalost pokojni, asovi, Dragutin Šurbek i Antun Stipančić. Izrazito smo zahvalni za veliku pomoć kineske države i kineskog veleposlanstva u Hrvatskoj, ovo je nastavak jedne prekrasne suradnje”, uz riječi zahvale pripomenuo je Zlatko Pospiš, predsjednik Hrvatskog stolnoteniskog saveza.

Kineska veleposlanica u Hrvatskoj Xu Erwen prisjetila se u prigodnom govoru putem video-veze velikih sportskih uspjeha Hrvatske u posljednje vrijeme, pridodavši kako Hrvatska i Kina u sportu surađuju ne samo u stolnom tenisu, već jednako tako i u vaterpolu, rukometu, gimnastici…

“Ono što nas je uvijek kod vas dojmilo, ali i što me mnogi moji sunarodnjaci pitaju, da im nije jasno kako jedna država od samo četiri milijuna ljudi može imati tako izvrsne svjetske rezultate u praktički svim sportovima”, kazala je kineska veleposlanica.
Zlatko Mateša, predsjednik HOO-a naglasio je i rukometnu suradnju.

“Prošle je sezone u regionalnoj SEHA ligi, prvi puta sudjelovala i jedna kineska momčad. Trenirali su i bili smješteni u Hrvatskoj, ovdje su igrali utakmice, a i vodio ih je hrvatski stručni stožer. To je jedinstveni primjer u svijetu da neka kineska ekipa igrala službeno natjecanje u Europi, a poveznica je bila upravo Hrvatska. Nadalje, postoji i odlična suradnja Kineziološkog fakulteta u Zagrebu s Pekinškim sportskim sveučilištem. Međutim, suradnja Hrvatske i Kine se ne razvija ne samo na sportskom polju već i u svim drugim aspektima, a onaj u posljednje vrijeme medijski najeksponiraniji i najvredniji je izgradnja Pelješkog mosta – kazao je Mateša te zaključio.

“Ovo je dokaz izvrsne suradnje Kine i Hrvatske na području sporta, koja traje 15-tak godina. Za naš stolni tenis je to značajno jer ako od nekog možemo dobiti transfer znanja u ovom sportu onda su to baš Kinezi”.

Istom prigodom nazočnima se obratila i Martina Jeričević, načelnica Sektora za potporu sustavu sporta u Ministarstvu turizma i sporta Republike Hrvatske.

“Nadamo se da će ova suradnja donijeti još odličnih rezultata i još bolju razmjenu iskustava između Kine i Hrvatske”, kazala je Jeričević.

Na konferenciji je još sudjelovala i Tian Yuan, članica stručnog stožera hrvatske ženske reprezentacije, koja je odigrala ključnu ulogu u ovom sporazumu.

(Hina)