Hoće li hrvatske bolnice do kraja 2025. dobiti najsuvremenije uređaje za liječenje onkoloških bolesti ili će povijesna nabava teška 95 milijuna eura europskog novca sramotno propasti, propituje u srijedu Večernji list.

Već godinu i pol Ministarstvo zdravstva priprema dokumentaciju za javnu nabavu 21 linearnog akceleratora i devet CT simulatora vrijednih 53 milijuna eura, ključnog dijela projekta modernizacije onkološke opreme teškog ukupno 95 milijuna eura. Novac je odobrila Europska komisija u okviru aktivnosti za borbu protiv raka kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO). Međutim, javna nabava nikako da krene, a rokovi cure.

Nakon dva javna savjetovanja i intervencija u nacrt dokumentacije te nakon ozbiljnih sumnji u pogodovanje jednom proizvođaču uređaja, taj nacrt sada provjerava SAFU – Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU. Rezultate provjere u Ministarstvu zdravstva očekuju ovog tjedna, nakon čega slijedi usklađivanje nacrta dokumentacije s komentarima SAFU-a te nakon toga i objava postupka nabave.

Slanje dokumentacije na provjeru SAFU-u nije obaveza, ali se ministar zdravstva Vili Beroš očito htio osigurati prije no što stavi svoj potpis na milijunsku javnu nabavu za čiju je pripremu i sam prethodno izjavio da je kompromitirana pa je u jednom trenutku i zaustavio postupak pripreme te naručio i neovisnu analizu stručnjaka. Ona je pokazala da je prijedlog natječaja skrojen tako da pogoduje Siemens/Varian, jednom od dva svjetska proizvođača linearnih akceleratora. Drugi proizvođača je Elekta.

“Ovo je jedna prilika u stoljeću i ne smije se dogoditi da propadne! Onkološki bolesnici u Hrvatskoj sada su podtretirani po pitanju radioterapijskog liječenja, koje mnogi čekaju i nekoliko mjeseci, što je suprotno stručnim smjernicama. Neizvjesnost po pitanju ovog užasno važnog natječaja kod bolesnika i njihovih obitelji stvaraju veliku zabrinutost”, kaže Ljiljana Vukota iz Udruge žena oboljelih i liječenih od raka Sve za nju.

Propast nabave značila bi katastrofu za nacionalno zdravstvo i unazadilo bi liječenje onkoloških bolesnika u Hrvatskoj za naredna desetljeća, piše novinarka Večernjeg lista Romana Kovačević Barišić.