Nogometaši Hajduka osvojili su tri boda na startu nove sezone HNL-a, pred više od 30.000 gledatelja na Poljudu Splićani su nadjačali Slaven Belupo s 2-1 (2-1).

Svi su pogoci postignuti u prvom poluvremenu. Golove su za Hajduk dali Marko Livaja iz jedanaesterca u 18. minuti te novo pojačanje Abdoulie Sanyang u 37. minuti, dok je na drugoj strani jedino poentirao Matej Šakota u nadoknadi prvog poluvremena.

Više od 30.000 gledatelja skupilo se na Poljudu kako bi svjedočilo početku nove domaće sezone, a ujedno su navijači Hajduka od prve minute na terenu mogli vidjeti tri velike splitske zvijezde, Ivana Perišića, Ivana Rakitića i Marka Livaju.

Mogao je kompletni Poljud utihnuti vrlo brzo, već u petoj minuti. Šakota je odlučno krenuo prema suparničkim vratima te je dobro pucao, ali da ne bude šoka na startu zaslužan je bio splitski vratar Kalinić.

Od početka je Slaven Belupo zaigrao hrabro i po ničemu nije zaostajao za favoriziranim Hajdukom koji je ipak poveo u 18. minuti. Nakon što je rukom u svom šesnaestercu igrao Caimacov dosuđen je jedanaesterac, a precizan je s bijele točke bio Livaja.

Nisu gosti iz Koprivnice potonuli ni nakon primljenog gola. Izgledali su i dalje vrlo dobro na poljudskom travnjaku, a u 29. minuti je Balta pokušao s više od 20 metara. I tada je dobro reagirao Kalinić.

U 37. minuti Hajduk je povećao vodstvo nakon odlične akcije Sanyanga, ovoljetnog pojačanja Hajduka i Livaje. Na kraju je Sanyang odlično pogodio pod gredu za 2-0. Slaven Belupo je zaslužio puno više od tadašnjih 0-2 i dobru igru su gosti naplatili pogotkom u nadoknadi prvog dijela. Pogodio je Šakota za 1-2 i nadu Slaven Belupa prije početka drugog dijela.

Sanyang, strijelac drugog gola za Splićane, prvi je zaprijetio i u nastavku te je po svemu prikazanom pokazao da bi mogao biti veliko pojačanje Hajduka. Premda je nakon toga uslijedilo razdoblje bez prave šanse Hajduka domaćin je potpuno kontrolirao utakmicu te suparniku nije dozvoljavao opasne izlete prema Kaliniću.

U 73. minuti je Rakitić bio vrlo blizu premijernog pogotka u splitskom dresu. Pucao je s 20 metara iz slobodnog udarca, ali je lopta prošla sasvim blizu vratnice. U 87. minuti je Poljud ponovno proključao jer je Pukštas glavom pogodio za 3-1, ali je ubrzo pogodak poništen zbog zaleđa. Do kraja su gosti tek ostali s igračem manje, zbog drugog žutog kartona Lučića, a Hajduk je proslavio pobjedu sa svojim navijačima.

Splićani se odmah nakon ovog susreta prebacuju na europske obveze. U četvrtak gostuju kod Ružomberoka gdje će odigrati prvu utakmicu trećeg pretkola Konferencijske lige.

HNL, 1. kolo:

Hajduk – Slaven Belupo 2-1 (Livaja 18, Sanyang 37 / Šakota 45+1)

Osijek – Šibenik 1-2 (Soldo 55 / Božić 8, Agyemang 61)

Rijeka – Lokomotiva 4-0 (Fruk 13, Ivanović 28, Hodža 69, Butić 84)

Subota:

Gorica – Varaždin 0-0

Petak:

Dinamo – Istra 1961 5-0 (Hoxha 13, Theophile-Catherine 19, Kulenović 28, 49, Pierre-Gabriel 79)