Županijsko natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna LIK 2022.

Gradski muzej Križevci, točnije Likovna galerija, domaćin je izložbe najuspješnijih radova osnovnih i srednjih škola Koprivničko-križevačke županije pristiglih na Natjecanje–izložbu učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna – LIK 2022.

Poticanje vizualne kulture kroz likovni jezik i umjetnost iznimno je važna u sveukupnom obrazovnom sustavu od najranije dobi, posebno danas u suvremenom „svijetu“ kada vizualni mediji, zbog brzine dolaska informacije do korisnika, vladaju u svim porama društva.

Mlađe generacije puno su svjesnije moći vizualnog medija ako znamo koliko su im mediji dostupniji i koliko upravo mlađe generacije idu u korak s novim tehnologijama kao i nove tehnologije u korak s nadolazećim generacijama. Tako je na nama zadatak da kroz obrazovanje ponudimo kontinuirani razvoj u razumijevanju i vrednovanju likovne kulture i umjetnosti kako bi se poticala sva osjetila na percepciju svijeta oko nas.

Ovogodišnji zadatak temeljen na čistom likovnom jeziku i likovnoj kulturi, a istovremeno provocirajući suvremene alate, usmjerio je učenike viših razreda osnovnih škola te srednjoškolce na istraživanje povijesti umjetnosti i promatranje iste kroz likovne elemente.

Komplementarni kontrast u odnosu na tijelo, figuru, akt preuzet sa slavnih umjetničkih djela pretvoren u razigranu kompoziciju plakatnog formata ono je što je pristiglo kao odgovor na postavljeni zadatak. Zanimljiv izbor ljudskih figura izdvojenih iz slavnih umjetničkih djela dekonstrukcijom postavljeni su u novu formu uz razigranost komplementarnih elemenata. Pomalo u futurističkom tonu, zbog umnažanja dijelova tijela kao i geometrijskih i likovnih oblika, u složenoj ali dinamičnoj kompoziciji nastali radovi ulaze u dimenziju pokreta.

Pristup stvaranju djela, iako manualan, blizak je digitalnim postupcima, što olakšava prihvaćanje sporijeg dolaska do željenog rezultata. Srednjoškolci pak, istraživačkim pristupom i postupkom analize usvajaju naučene vještine i primjenjuju ih kod kreiranja kompozicije u format plakata. Osim likovnog jezika i povijesti umjetnosti korelacija je i s drugim predmetima iz kurikuluma, pa je tako za realizaciju zadatka bila potrebna informatička pismenost i hrvatski jezik.

“Ne bih voljela propustiti priliku, pa upućujem iskrene čestitke svim učenicima i njihovim mentorima koji su svoj rad, trud, stečeno znanje i svladane vještine pretočili u zanimljive i razigrane likovne kreacije. Kao članica komisije, umjetnica i ravnateljica Muzeja iznimno mi je zadovoljstvo i čast da putem ovog natječaja i izložbe imamo priliku poticati i usmjeriti naše najmlađe prema kulturi i umjetnosti kako bi kroz život lakše i s više razumijevanja promatrali svijet”, poručila je Tea Hatadi, ravnateljica Gradskog muzeja Križevci.

Ove školske godine na županijskom natjecanju Koprivničko – križevačke županije sudjelovalo je pedeset i šest učenika iz osnovnih škola i šestero gimnazijalaca. Županijsko povjerenstvo će na Državnu razinu natjecanja uputiti tri najbolja osnovnoškolska i tri gimnazijska likovna rada. Učeničko likovno stvaralaštvo predstavljeno je publici prigodnom izložbom u Likovnoj galeriji Gradskog muzeja Križevci, te virtualnom izložbom. Na takav način, javnom izložbom učeničkih radova dostupnih i široj javnosti, izloženi radovi svima su inspiracija za stvaralaštvo.

Ana-Marija Smoljanec, voditeljica Županijskog stručnog vijeća likovne kulture Koprivničko-križevačke županije

Prosudbeno povjerenstvo Županijskog natjecanja učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna LIK 2022. u kategoriji 1A i 2A na temu natjecanja: Ljudsko tijelo imenovano od strane Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport KKŽ-a:
• Igor Brkić – ak.kipar-prof. likovne kulture (predsjednik povjerenstva)
• Tea Hatadi, mag.educ.art. (član povjerenstva)
• Ana-Marija Smoljanec, mag.educ.art. ( član i tajnik povjerenstva)

Otvorenje: utorak 22. ožujka u 12:00 h u Likovnoj galeriji