Međunarodni orguljski festival “Organum Histriae” i u svom 22. izdanju vodi posjetitelje stazama povijesnih orgulja u Istri, a u glavnom programu od 1. do 5. rujna, prvi koncert održat će se 1. rujna u pulskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije uz orgulje Eisenbarth iz 2001.

U pulskoj katedrali u srijedu, 1. rujna, nastupit će prošle godine osnovan ansambl mladih istarskih glazbenika “Organum Histriae” s programom “Musica Aeterna”, priopćila je u utorak izvršna producentica festivala Vedrana Koceić.

Ovogodišnje festivalsko izdanje počelo je pak 18. kolovoza promotivnim koncertom Batalla Imperial španjolskog orguljaša Victora Baene u Bujama u župnoj crkvi sv. Servula, na orguljama G. Callida starim više od 230 godina.

Kako je istaknuto, tijekom više od dva desetljeća djelovanja festival “Organum Histriae” ostvario je mnoštvo vrijednih programa, te popularizirao i dodatno osvijestio potrebu zaštite i obnove orguljske baštine važne i za razvoj kulturnoga turizma.

Koncerti i u Motovunu, Pazinu i Sv. Lovreču

Glavni festivalski program nastavlja se 3. rujna u Motovunu programom “Blossoming Youth” gdje već petnaest godina u crkvi Blažene Djevice Marije od Servita povratak u matičnu crkvu sv. Stjepana čekaju restaurirane orgulje G. Callida iz 1797. Nastupit će mladi orguljaši Mladen Bonomi i Dubravko Ćepulić Polgar.

U središtu Istre u Pazinu 4. rujna u župnoj crkvi sv. Nikole na orguljama Vegezzi-Bossi iz 1901. koncert će održati komorni duo “Flûte Harmonique” – orguljašica Ursa Ljuban i flautistica Lucija Rašeljka Petrač.

Koncert zatvaranja održat će se 5. rujna u drevnoj romaničkoj župnoj crkvi sv. Martina u Sv. Lovreču Pazenatičkom gdje će na orguljama P. Nakića iz 1735. s programom “Il vento che diventa voce” nastupiti glasoviti talijanski orguljaš Francesco Di Lernia.

Ulaz na sve koncerte je besplatan, svi počinju u 20 sati i prenose se uživo, a nakon toga bit će dostupni na službenom YouTube kanalu Project Organum Histriae YouTube.

Mnoga popratna događanja

Među mnogim popratnim festivalskim događanjima je i izložba keramičkih skulptura nadahnutih istarskim kraljicama instrumenata nastala u suradnji s Art Studiom Pula pod nazivom “Zvuci zemlje” koja je do 5. rujna otvorena u Galeriji Placa u Sv. Lovreču Pazenatičkom.

U četvrtak, 2. rujna, bit će organizirana dva vođena stručna obilaska s nakanom da postanu dijelom redovite i uobičajene kulturno turističke ponude Istre.

U suradnji s Turističkom zajednicom središnje Istre s početkom u 11 sati bit će održan vođeni obilazak Nakićevih orgulja u župnoj crkvi sv. Martina u Sv. Lovreču Pazenatičkom. Riječ je o najočuvanijoj romaničkoj bazilici u Istri, koja čuva vrijedne povijesne orgulje slavnog orguljara Petra Nakića iz 1735. koje su obnovljene 2013. uz potporu Ministarstva kulture RH, talijanske regije Veneto i Istarske županije. Najstarije su i jedine postojeće i funkcionalne orgulje ovoga velikog graditelja u hrvatskom dijelu istarskog poluotoka.

U motovunskoj crkvi BDM od Servita, koja se nalazi na samom ulazu u starogradsku jezgru Motovuna, privremeno se do povratka u matičnu crkvu sv. Stjepana Prvomučenika čuvaju vrijedne orgulje koje je 1797. izradio Gaetano Callido, najpoznatiji učenik utemeljitelja Venecijansko – dalmatinske graditeljske škole orgulja Don Petra Nakića – Pietra Nacchinija. Orgulje su restaurirane 2006.

Nakon prošlogodišnjeg online kviza “Što znate o orguljama i o projektu Organum Histriae?”, koji je privukao mnoge sudionike iz Hrvatske i inozemstva, za tajni termin po završetku festivala priprema se novi online kviz koji će biti posvećen prošlogodišnjem i ovogodišnjem programu.

Suorganzatori festivala su – Pučko otvoreno učilište Buje, Lifestyle – d.o.o. za kulturno umjetničke djelatnosti Šišan i Udruga za promoviranje i očuvanje orguljaške baštine “Organum Histriae”  iz Pule.

(Hina)