Radno je ovih dana u drevnoj župnoj crkvi Arhanđela Mihaela u Miholcu.

Kao jedna od najstarijih crkva na području Kalničkog arhiđakonata, miholečka je crkva potvrđena u izvorima već u prvoj polovici 13. stoljeća. Kroz povijest, važnost joj daje činjenica da su pokrovitelji župe bili zagrebački biskupi, te je Miholec milošću biskupa Eberharda uživao povlastice slobodnog trgovišta.

Originalna gotička crkvica sa karakterističnim svetištem križnorebrastog svoda, očuvana je kroz sve dogradnje, a tokom 18. stoljeća dobiva lijep inventar. Dominira bogati barokni oltar sa likovima arhanđela Mihaela, Rafaela i Gabriela.

Sve ovo ovih dana nećemo moći vidjeti, jer u crkvi traju građevinski radovi, podiže se i iskapa pod, kako bi bio zamijenjen novim kamenim podom sa podnim grijanjem. Također, popravljaju se prozori. O radovima nešto više nam je rekao župnik, velečasni Krunoslav Detić.

– Da, postavlja se novi kameni pod. Popravljaju se prozori. Ukupna vrijednost radova bit će oko pola milijuna kuna. Investitor je župa, ali podržavaju nas i Županija i općina Sveti Petar Orehovec. Nadzor je konzervatorske službe iz Bjelovara – rekao je župnik.

Na radovima susreli smo i načelnika Franju Poljaka, te Milana Pezelja, pročelnika Konzervatorskog odjela u Bjelovaru.

Tu je bila i arheologinja Gradskog muzeja Križevci, Lana Okroša-Rožić, koja prati radove i bilježi arheološke nalaze.

U crkvi pod oltarom otkrivena je kripta gdje se nalazi više posmrtnih ostataka, duhovnika, ali i uglednika ove župe iz proteklih stoljeća. Također, utvrđeno je da je i oko crkve postojalo groblje, što je prije 19. stoljeća uobičajeno.

Otkriven je natpis župnika Jurja Mavračića iz 17. stoljeća, kojeg je u 19. stoljeću opisao Kukuljević, ali je bio smatran izgubljenim.

Po završetku radova crkva će biti još ljepša i ugodnija, a arheološki nalazi, stručno obrađeni i predstavljeni javnosti.

zb/prigorski.hr