Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH), Centar za stočarstvo kao organizator, zajedno s Hrvatskom udrugom uzgajivača Gidran pasmine konja (HUGK) kao suorganizatorom, organizirala je u petak u Gudovcu 10. Savjetovanje uzgajivača konja u Republici Hrvatskoj.
Ovogodišnje, jubilarno savjetovanje, organiziramo je pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te supokroviteljstvom Bjelovarsko-bilogorske županije i Grada Bjelovara, a uz podršku tvrtke Bjelovarski sajam d.o.o.
Cilj savjetovanja je edukacija i informiranje uzgajivača konja i stručnjaka iz najvažnijih područja agrarne politike, ruralnog razvoja, selekcije, uzgoja, držanja, hranidbe, zdravstvene zaštite i dr. Stoga će program savjetovanja uključiti stručna predavanja s praktičnim i korisnim savjetima, koja će održati sveučilišni profesori i drugi stručnjaci, nakon kojih se očekuju konstruktivne rasprave. U okviru programa predviđen je i vrlo zanimljiv prikaz grla gidran pasmine konja koji će biti upriličen u aukcijskoj dvorani.
Središnji dio programa bila je je panel rasprava „Stanje i perspektiva uzgoja toplokrvnih pasmina i tipova konja u RH“, u kojoj će sudjelovati Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Hrvatska udruga uzgajivača Gidran pasmine konja (predstavnik udruženja toplokrvnih pasmina konja), Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatski konjički savez.
Savjetovanje je započelo dodjelom priznanja uzgojnim udruženjima, nakon čega su održana stručna izlaganja.
– Konjogojstvo je jedan od sektora u stočarstvu koji kontinuirano raste. Imamo približno 43 tisuće grla, a hladnokrvne pasmine dominiraju u broju grla. Toplokrvne pasmine će nam isto biti tema na savjetovanju. HAPIH radi na uzgojnim programima, selekciji, odabiru najboljih grla za reprodukciju i u suradnji s uzgojnim udruženjima radimo kao treća strana. U našem DNA laboratoriju provodimo potvrdu roditeljstva i genotipizaciju. Moram zahvaliti Ministarstvu poljoprivrede za dodatna sredstva koja će dodatno opremiti i razvijati laboratorij. Na taj način naši uzgajivači neće tražiti ovu usluge u stranim laboratorijskim tvrtkama – rekao je vršitelj dužnosti ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu Krunoslav Karalić.
Branko Kovačić je pozdrave uputio uime Hrvatske udruge uzgajivača Gidrana. -Mi smo najmlađa uzgajivačka organizacija u RH. Započeli smo 2009. godine s 20-ak grla, a na kraju prošle godine smo imali oko 120 članova, a 70 je vlasnika gidrana. Došli smo do 130 grla – istaknuo je.
Okupljene je pozdravio i direktor Bjelovarskog sajma Zlatko Salaj. -Suradnja Sajma i uzgajivača konja je možda i najjača. Pomaže nam HAPIH i drago nam je da danas savjetovanje imate kod nas u Gudovcu – poručio je.
Uime Grada Bjelovara čestitke na radu uputio je pročelnik Davor Sušak, a ispred Bjelovarsko-bilogorske županije pročelnik Zlatko Pavičić.
– U Hrvatskoj imamo velik broj pasmina, preko 100 registriranih. Naši posavci i lipicanci čine tri četvrtine ukupne populacije. Njihov broj raste iz godine u godinu. Što se tiče hladnokrvnog uzgoja, značajno je doprinijelo raspolaganje i dodjela zemljišta, pogotovo u brdsko-planinskim područjima. Morat ćemo mijenjati program toplokrvnih konja – rekao je v.d. ravnatelja Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Mato Čačić.
Stručnjaci HAPIH-a, veterinarske struke i Agronomskog fakulteta govorili su i o ulozi hranidbe u prevenciji kolika, interakciji čovjeka i konja u kontekstu dobrobiti te provedbi selekcijskih i zdravstvenih mjera u uzgoju.
U panel raspravi sudjelovali su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, HAPIH-a, HUGK-a, Agronomskog fakulteta i Hrvatskog konjičkog saveza. Franjo Poljak (HAPIH) rekao je kako je vidljiv porast broja konja. -Nekad nismo imali suvisle registre konja i upravo je naša ustanova započela s prvim žigovanjima, registrima, uzgojnim programima te poticanjem razvoja uzgojnih udruženja. I dalje HAPIH mora biti stručno-administrativna podrška uzgojnim udruženjima te ustanova koja će predložiti viziju razvoja konjogojstva u RH. Važno je razvijati uzgoj i šport u konjogojstvu – istaknuo je Poljak i dodao kako treba stvoriti infrastrukturne jače uvjete za rad s konjima kroz financiranje europskim sredstvima. Panelisti i uzgajivači su raspravljali o vrstama poticaja te predlagali nove modele poticaja, a istaknuto je da treba poticati kvalitetu, a na sve konje.