Danas je u križevačkom restoranu “Kalnik” održana godišnja skupština Udruge uzgajivača simentalskog goveda Križevci.

Sva podnijeta izvješća i plan rada usvojeni su jednoglasno, a skupštini su nazočili i pozdravnim riječima se obratili koprivničko-križevački župan Darko Koren, Dario Zagorec (Ministarstvo poljoprivrede), Denis Maksić (Koprivničko-križevačka županija), dekanica Veleučilišta u Križevcima Marcela Andreata-Koren, profesor Veleučilišta u Križevcima Dražen Čuklić, Josip Crnčić (HAPIH), Mateja Česi i Ana Brlić (H.U.SIM), član Upravnog odbora H.U.SIM-a i predsjednik županijske udruge simentalca Franjo Imbrišić, Željko Turčić (Proizvođačka organizacija Drava – Sava) Ivan Beloša (Udruga uzgajivača simentalskog goveda Kalničkog Prigorja) te brojni drugi uvaženi gosti.

Skupštini je nazočio i križevački gradonačelnik Mario Rajn.

Radno voditeljstvo radilo je u sastavu Miroslav Stručić, Marin Kralj i Miroslav Hubzin.

Predsjednik Miroslav Stručić rekao je kako na križevačkom području ima 274 posjednika koji drže 2037 krava svih pasmina. Simentalsku pasminu drži 261 posjednik s 1830 krava, a 177 posjednika drži 560 junica.

Udruga ima 85 članova s plaćenom članarinom koji imaju oko 1400 krava, 400 junica i 800 junadi u tovu. -Time je potvrđena činjenica da je križevački kraj najstočarskiji u Hrvatskoj – rekao je Stručić i dodao kako su se u protekloj godini odradili terenske edukacije i praktične radionice. -Donijeli smo skraćeni naziv udruge KŽ SIM. Udruga je od Županije ostvarila donaciju od 860 eura. Organizirali smo odlazak na sajam u Celje. Udruga je od Grada Križevaca ostvarila subvenciju za umjetno osjemenjivanje genetski vrijednijim materijalom u iznosu od 25 tisuća eura za 55 članova koji su podnijeli zahtjev. S Gradom Križevcima je ova suradnja dogovorena i za ovu godinu. Razgovarali smo o nastavku suradnje s Veterinarskom stanicom Križevci i Centrom za umjetno osjemenjivanje Varaždin. Izrađena je Facebook stranica KŽ SIM. Prošle godine preminuo je naš potpredsjednik Mladen Pičak – kazao je Stručić i zahvalio na pomoći djelatnicima HAPIH-a, H.U.SIM-a i ZG SIM-a.

Za novog člana Upravnog odbora izabran je Božo Habdija a za potpredsjednika Stjepana Levanića.

Denis Maksić uputio je pozdrave uime svog županijskog Odjela i Udruge vinara i vinogradara “Bilikum”.

Dekanica Marcela Andreata-Koren zahvalila je na pozivu. -Velečilište u Križevcima se danas više puta spominjalo. Ovdje je puno studenata i roditelja od studenata koji su kod nas završili studij. Zovu nas stalno za licencirane bikove, a potporu od Veleučilišta imat ćete i dalje – poručila je.

Franjo Imbrišić je izrazio želju da članovi udruge više genotipiziraju. -Županija nam sufinancira 80 posto. To je veći pomak, ozbiljni su to novci – rekao je Imbrišić i pozvao uzgajivače da sami pokrenu inicijativu za genotipizacijom.

Željko Turčić je istaknuo problematiku oko niske cijene mlijeka te probleme sa zemljištem. -Naše mljekare nas ne prihvaćaju i traže nas da novce tražimo od lokalne samouprave i države. Mladi bi se više trebali uključivati u udruge – poručio je.

Mateja Česi kazala je kako u H.U.SIM-u radi nih četvero. -Javite nam se za genotipizaciju i administraciju,  a uskoro pokrećemo i novu web stranicu– istaknula je.

Ivan Beloša rekao je kako su troškovi proizvodnje visoki i kako će biti teško održati proizvodnju u budućnosti. -Cijena mlijeka mesa i mlijeka je takva da uzgajivači jedva preživljavaju. Uvozni lobiji ruše našu cijenu i kao mladi čovjek nisam zadovoljan – kazao je Beloša.

Dražen Čuklić rekao je kako treba tražiti više sredstava od Koprivničko-križevačke županije te da će novi gradonačelnik još bolje pratiti rad udruge.

Ispred HAPIH-a pozdrave je uputio Josip Crnčić koji je održao i prezentaciju o provedbi genotipizacije. Donosimo video.

Marin Kralj iznio je plan rada udruge za 2025. godine. Donosimo video.

 

Ispred Ministarstva poljoprivrede okupljenima je prigodne riječi uputio i Dario Zagorec koji je napomenuo kako treba koristiti mjere za investicije. -U petak je raspisan natječaj za mlade, za mlada obiteljska gospodarstva. Svi koji se planiraju javiti na ovaj natječaj trebali su sve pripremiti prije godinu dana. Čestitam vam i na novom logu. Budite više u kontaktu međusobno i podijelite informacije. Doveo sam u Hrvatsku vrhunskog stručnjaka hranidbaša. Tranzicija nakon suhostaja nam je veliki problem– kazao je Zagorec i poželio puno sreće na natječajima.

Koprivničko-križevački župan Darko Koren rekao je kako mu je dobro čuti ono što je dobro i ono što nije dobro. -Struktura proizvodnje se značajno izmijenila i tome se treba prilagoditi. Najveći dobitak je što ima ustrajnih mladih uzgajivača. U Križevcima postoji tradicija proizvodnje, a imamo obrazovni srednjoškolski segment i Veleučilište u Križevcima. Kao Županija kroz razne programe sudjelujemo u svim procesima. Treba slušati problematiku ljudi, na neke stvari ne možemo utjecati, ali vi morate raditi pritisak na svim razinama. Broj proizvođača me frapirao, to je velik pad u odnosu na prije 20-ak godina. Treba koristiti sve mogućnosti koje su vam na raspolaganju, a problemi se neće riješiti čarobnim štapićem – rekao je Koren i čestitao uzgajivačima na ustrajnosti.

Dsc 3233Dsc 3234Dsc 3241Dsc 3239Dsc 3243Dsc 3245Dsc 3247Dsc 3249Dsc 3251Dsc 3253Dsc 3254Dsc 3257Dsc 3260Dsc 3264Dsc 3266Dsc 3268Dsc 3269Dsc 3271Dsc 3273Dsc 3275Dsc 3277Dsc 3280Dsc 3284Dsc 3281Dsc 3288Dsc 3291Dsc 3289Dsc 3294Dsc 3296Dsc 3300Dsc 3297Dsc 3299Dsc 3301Dsc 3306Dsc 3303Dsc 3308Dsc 3313Dsc 3316Dsc 3320Dsc 3325Dsc 3327Dsc 3322Dsc 3329Dsc 3332Dsc 3331Dsc 3335Dsc 3338Dsc 3340Dsc 3344 Dsc 3347 Dsc 3353 Dsc 3354 Dsc 3356 Dsc 3357 Dsc 3359